Հայաստանը Ադրբեջանի սպառազինությունների դեմ պատասխան ունի
Ադրբեջանի ռազմական գերազանցությունը ապահովող երկու կարևոր միջոցների՝ հրթիռային տեխնիկայի ու օդուժի կիրառման վտանգը մեր երկրի հանդեպ չեզոքացվել է, և նվազել է Ադրբեջանի՝ հաղթանակի հասնելու հավանականությունը: Այս մասին այսօր հրավիրած ասուլիսում ասաց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը:
Նրա խոսքով՝ անցնող տարվա վերջին մեր սպառազինությունները համալրվեցին՝ հատկապես հակաօդային պաշտպանության տեսանկյունից:
«Ժամանակակից պատերազմում հաղթանակ ձեռք բերելու համար կարևոր է ավիացիայի, օդուժի ու տեխնիկայի դերը, քանի որ վերջիններիս օգնությամբ հաղթելու տեսակարար կշիռը մեծ է»,- ասաց Դ.Ջամալյանը:
Ռազմական փորձագետը համոզված է, որ այս տարի էլ դիրքերի առաջին գծում լարվածությունը պահպանվելու է:
«Կլինեն փոքր մասշտաբի բախումներ, որոնք կունենան քաղաքական ենթատեքստ, որպեսզի ապահովեն Ալիևի հայտարարությունների հիմնավորվածությունը»,- պարզաբանեց նա, հավելելով, որ վստահ է՝ հրադադարի ռեժիմի խախտումից ավել պետք չէ ակնկալել ոչինչ, քանի որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ պատերազմի ու միջազգային հանրության առաջ պատասխան տալու խնդիր ունի:
Ասուլիսին մասնակցող ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանի կարծիքով` նախորդ տարին ցույց տվեց, որ ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերը լուրջ հաջողություն չեն արձանագրել, ուղղակի փաստն ուռճացված է ներկայացվել վերջիններիս կողմից:
«Եթե նրանք վստահ են, որ լավ են սպառազինվել, ապա ՀՀ-ն բավարար չափով է զինված: Մենք նրանց ցանկացած սպառազինության դեմ ունենք պատասխան: Չեմ կարծում, որ խելացի ղեկավարը նման բախտախնդիր քայլ կկատարի, քանի որ նրանց ձեռք բերածն ու որակական աճը դեռ այն մակարդակը չունեն, որ կարողանան պատերազմ սկսել»,- մեկնաբանեց Ա.Հովհաննիսյանը:

Expert: Armenia can give armament response to Azerbaijan
The threat of Azerbaijan’s use of missile equipment and air force against Armenia, which formerly gave military advantage to Azerbaijan, has been neutralized, and the possibility of Azerbaijan’s victory has been reduced to minimum, military expert David Jamalyan told reporters in Yerevan.
In his words, Armenia’s arsenal was replenished in late 2010, mostly with air defense equipment.
“To win a war nowadays it is important to have aviation, air force and air defense equipment,” Jamalyan said.
The military expert expressed confidence that tension on the front contact lines will be kept in 2011.
“Minor clashes will occur, with political implications, to ensure substantiation of Aliyev’s statements,” Jamalyan said adding that nothing more than violation of ceasefire regime can be expected since Azerbaijan is not ready for a war and should answer before the international community.
According to military expert Artsrun Hovhannisyan, last year we clearly saw that Azerbaijani diversion groups did not have any serious success.
“If Azerbaijan is convinced it is well armed, then Armenia is sufficiently armed. Armenia can give response to any armament of Azerbaijan. I don’t think a reasonable leader will make such an adventure since Azerbaijan has not sufficient quality growth and level to make war,” Hovhannisyan said.