ԱԳՆ.Առաջընթացը միայն Թուրքիայից է կախված
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը միտված Հայաստանի քաղաքականությունը փոփոխման կարիք չունի, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ըստ նախարարի`Հայաստանն արել է այն, ինչ ասել է և, հակառակը, ասում է այն, ինչ անում է, մինչդեռ Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Թուրքիան ասում և անում է այն, ինչ արել է մինչև դրանց ստորագրումը` կրկին խոսում է նախապայմանների լեզվով:
«Թուրքիայի դիրքորոշումն է, որ փոփոխման կարիք ունի, քանի որ Թուրքիան վերադարձել է նախապայմանների լեզվին: Դրա մասին խոսում է նաև միջազգային հանրությունը», - նկատեց նախարարը, շեշտելով, որ միայն Թուրքիայի դիրքորոշման փոփոխության պարագայում գործընթացը կարող է առաջ շարժվել:

МИД: Прогресс в двусторонних отношениях зависит от Турции
Политика Армении по урегулированию армяно-турецких отношений не нуждается в изменении, заявил сегодня в ходе пресс-конференции глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
По словам министра, Армения выполнила то, о чем заявляла, слова и действия Армении совпадают, в то время как после подписания протоколов, Турция вернулась к тому, что говорила и делала до их подписания – языку предусловий.
«Именно позиция Турции нуждается в пересмотре, поскольку Турция вернулась к языку предварительных условий. Об этом заявляет также международное сообщество», - сказал Э.Налбандян.
Как отметил глава МИД Армении, только в случае изменения позиции Турции процесс может сдвинуться с места.