Հայտնի է Ճապոնիայի նոր կառավարության կազմը
Ճապոնիայի վարչապետ Նաոտո Կանը հայտարարել է երկրի կառավարության նոր կազմը: Հունվարի 14-ին Ծագող արևի երկրի նախարարների կաբինետում վերադասավորումների արդյունքում «հայտնվել» են միանգամից 4 նորեկներ: Կառավարության նախկին գլխավոր քարտուղար Իոշիտո Սենգոկուին փոխարինել է Յուկիո Էդանոն:
Ճապոնիայի նախկին ֆինանսների նախարար Կաորու Իոսանոն կզբաղեցնի էկոնոմիկայի և հարկային քաղաքականության նախարության ղեկավարի պաշտոնը:
Ճապոնիայի խորհրդարանի վերին պալատի նախկին խոսնակ Սատսուկի Էդան նշանակվել է արդարադատության նախարար, իսկ նրա տեղակալ Կանսեյ Նականոն կգլխավորի հասարակական անվտանգության ճապոնական հանձնաժողովը: Այս մասին հաղորդում է Սինխուա գործակալությունը:

Наото Кан огласил новый состав правительства Японии
Премьер-министр Японии Наото Кан огласил новый состав правительства страны. В результате перестановок 14 января в кабинете министров Страны восходящего солнца оказались сразу 4 «новичка», сообщает РБК.ру со ссылкой на «Синьхуа». Так, бывшего генерального секретаря правительства Йошито Сенгоку сменил на его посту Юкио Эдано.
Бывший министр финансов Японии Каору Йосано займет должность главы Министерства экономики и фискальной политики. Ранее он заявил о том, что намерен покинуть свежеобразованную оппозиционную партию и присоединиться к команде Н.Кана.
Экс-председатель верхней палаты парламента Японии Сатсуки Эда назначен министром юстиции, а его заместитель Кансеи Накано должен возглавить японский комитет общественной безопасности - аналог Министерства внутренних дел.