Կարծիք. ՀՀ նախագահը Կիպրոսում հստակ գնահատականներ հնչեցրեց
ՀՀ նախագահը Կիպրոսում հստակ գնահատական տվեց թե՛ երկկողմ հարաբերություններին, և թե՛ Հայաստանի իրավիճակին, այսօր ասուլիսի ժամանակ տեսակետ հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Լեռնիկ Ալեքսանյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ հայ-թուրքական բանակցությունների մեկնարկից հայկական կողմը պնդում էր առանց նախապայմանների բանակցություններ վարելու անհրաժեշտության մասին:
Ասուլիսի մյուս մասնակից` «Հայաստանի քաղաքագետների միության» նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանի կարծիքով` թեև հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ որոշ շեշտադրումներ չհնչեցին, հնչեցին բավական կոշտ գնահատականներ:
«Այդ գնահատականները նաև ինքնաքննադատական են, քանի որ հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացն ավարտվել է» – հավելեց նա:
Ըստ Հ.Հովհաննիսյանի` նախագահ Սարգսյանի կոշտ գնահատականները միայն տեղով չէին պայմանավորված, այլ նաև` ստեղծված իրողությամբ:
«Կիպրոսն ու Հունաստանն այն երկրներն են, որտեղ այսպիսի գնահատականները տեղին էին, բայց ոչ միայն այցելության երկրում արված գնահատականով, այլ որ այդ հարաբերությունները վերջացել են: Ֆուտբոլային դիվանագիտությունը, ըստ էության վախճանվեց և մահախոսականը հնչեց Սարգսյանի շուրթերից», - ասաց բանախոսը:
Ըստ քաղաքագետի` Թուրքիան նահանջել է այն ելակետից, որից սկսվեց հայ-թուրքական հարաբերություններում «ձնհալը»: Նրա կարծիքով` դիվանագիտությունը ձախողել էին արտգործնախարարներ Նալբանդյանը և Դավութօղլուն, իսկ նախագահ Սարգսյանն արձանագրեց դիվանագիտության այդ նոր իրավիճակը:

Мнение: Президент Армении озвучил на Кипре четкие оценки
Президент Армении в ходе визита на Кипр озвучил четкую оценку двусторонних отношений и внешнеполитической позиции Армении. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами представитель парламентской фракции Республиканской партии Армении Лерник Алексанян.
Депутат отметил, что с начала процесса установления армяно-турецких отношений армянская сторона настаивала на необходимости переговоров без предварительных условий.
По мнению другого участника встречи, председателя Ассоциации политологов Армении Амаяка Ованнисяна, несмотря на то, что не были озвучены некоторые акценты относительно армяно-турецких отношений, в ходе визита прозвучали довольно резкие оценки.
«Эти оценки были также самокритичными, так как армяно-турецкий процесс – завершен», - отметил политолог.
А.Ованнисян подчеркнул, что резкие оценки президента Армении были обусловлены не только страной, но и создавшейся действительностью.
«Кипр и Армения – те страны, где подобные оценки к месту. Однако эти оценки обусловлены не только страной посещения, но и тем, что армяно-турецкие отношения завершены. «Футбольная дипломатия», по сути, «скончалась», и из уст президента С.Саргсяна прозвучал некролог», - сказал А.Ованнисян.
Политолог отметил, что Турция отступила от того исходного пункта, с которого началось потепление в армяно-турецких отношениях. По мнению А.Ованнисяна, дипломатия была провалена министрами иностранных дел Армении и Турции, а президент Серж Саргсян констатировал новые реалии.