Ռ.Սաֆրաստյան. Կիպրոսում կարևորվեց ինքնորոշման իրավունքը
Հայաստանի ու Կիպրոսի նախագահների կողմից արված հայտարարությունները դաշնակցային շատ բարձր մակարդակի մասին են վկայում, այսօր ասուլիսի ժամանակ տեսակետ հայտնեց ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը` անդրադառնալով ՀՀ նախագահի պետական այցին Կիպրոս:
Բանախոսը կարևորեց ԵՄ անդամ հանդիսացող Կիպրոսի հետ նման բարձ մակարդակի համագործակցության զարգացումը:
Երկու նախագահների ելույթներից գիտնականն առանձնացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող մի դրվագ, որը, նրա կարծիքով` կարող է նոր հետևանքների հանգեցնել:
«Առաջին անգամ երկկողմանի նման պաշտոնական փաստաթղթում կողմերը համաձայնվում են, որ ինքնորոշման իրավունքը, որն այստեղ ձևակերպվել է որպես կամքի ազատ արտահայտման իրավունք, Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացում պետք է ունենա պարտադիր ուժ: Սա շատ կարևոր ձևակերպում է», - ասաց նա, հավելելով, որ Հայաստանի դիվանագետները մոտ ապագայում պետք է աշխատեն, որ նման ձևակերպում ամրագրվի նաև այլ պետությունների հետ նմանատիպ փաստաթղթերում:
Ռ.Սաֆրաստյանը կարևորեց այն, որ նման ձևակերպմամբ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացում ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը կարող է ոչ միայն հավասար լինել այլ սկբունքների հետ, մասնավորապես` տարածքային ամբողջականության պահպանման, այլ նաև` ունենա գերակշռող նշանակություն:
«Շատ կարևոր հանգամանք է նաև այն, որ Կիպրոսը, ունենալով իր խնդիրն ու ձգտելով այն լուծել տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա` փաստորեն ընդունեց, որ Ղարաբաղի հարցի կարգավորման գործընթացում առաջինը և առավել կարևորն ինքնորոշման իրավունքն է», - ասաց նա, հավելելով, որ դրանով փաստվում է այն, որ յուրաքանչյուր հակամարտություն կարգավորման իր տրամաբանությունն ունի` հենվելով պատմության և գոյություն ունեցող իրողությունների վրա:

В Кипре принцип самоопределения был возвышен на новый уровень
Заявления президентов Армении и Кипра свидетельствуют о высоком союзническом уровне между двумя странами, заявил журналистам директор института востоковедения Национальной академии наук Армении Рубен Сафрастян.
По его словам, часть двусторонней декларации, в которой речь идет об урегулировании карабахского конфликта, может иметь далеко идущие последствия.
«Впервые в подобном серьезном документе стороны соглашаются, что право на самоопределение, которая здесь обозначена как право на свободное волеизъявление, в процессе карабахского урегулирования должно иметь обязательную силу. Это очень важная формулировка. В ближайшее время армянские дипломаты должны попытаться включить подобные положения в соответствующие документы, подписываемые с другими странами», - сказал Р.Сафрастян.
Он отметил также, что важным обстоятельством является то, что Кипр, имея проблему и пытаясь решить ее на основе принципа территориальной целостности, согласен с тем, что важнейшим в урегулировании карабахского вопроса является принцип самоопределения наций.