ՄԱԿ-ին պակասում է 3 մլրդ դոլար` սովի դեմ պայքարելու համար
Միացյալ ազգերի կազմակերպության Համաշխարհային պարենային ծրագրի իրականացմանը պակասում է 3 մլրդ դոլար` աշխարհում սովի դեմ պայքարելու համար: Այս մասին հաղորդում է Associated Press-ը:
Այդ դեֆիցիտը կաճի, եթե սննդամթերքի գները շարունակեն բարձրանալ, նշում են ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները: Նրանք հայտնել են, որ ներկայումս նկատվում է ֆինանսավորման լուրջ պակաս:
Ներկայացուցիչների խոսքով, 2011թ.-ին անհարժեշտ է ամենաքիչը 6 մլրդ դոլար, իսկ մինչ այժմ հավաքվել է միայն գումարի կեսը:
«Երբ մարդիկ սոված են, նրանք ապստամբում են, գաղթում կամ մահանում, այդ իսկ պատճառով ավելի հեշտ է պայքարել սովի դեմ, քան դրա հետևանքների»,- նշել են ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները:

UN lacks $3 milliards to struggle against starvation in the world
For the realization of the United Nations World Food Programme 3 milliards dollars is needed for struggling against the starvation, the sources inform.
The deficit will grow if the prices of the food increase, the UN representatives mention. They have also reported that at present they have a lack of financing.
According to the representatives in 2011 they will need 6 milliard dollars, and till now they have gathered only half of the sum.
“When people are hungry they revolt, migrate or die, in that reason it is easier to struggle against the starvation that to fight with its consequences,” the UN representative mentioned.