Պապուլիաս. Շրջափակում ստեղծած երկիրը ԵՄ անդամ չպետք է դառնա
Անընդունելի է, որ Եվրամիության անդամ է ձգտում դառնալ մի երկիր, որը հարևանների հետ շրջափակման ու տնտեսական մեկուսացման պայմաններ է ստեղծում: Նման տեսակետ է արտահայտել Հունաստանի նախագահ Կարոլոս Պապուլիասը` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և տիկին Ռիտա Սարգսյանի պատվին երեկ երեկոյան մատուցված պաշտոնական ընթրիքին ունեցած ելույթում:
«Պարոն Նախագահ, Եվրոպական միությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում Կովկասյան տարածաշրջանին: Այս շրջանակներում Հունաստանն աջակցում է Հայաստանի հետ ԵՄ հարաբերությունների էական զարգացմանը: Հայաստանը մշակույթ և ավանդույթներ, պատմական եվրոպական արմատներ ունեցող երկիր է, եվրոպական երկիր»,- Aysor.am-ի թղթակցի փոխանցմամբ` ընդգծել է Կարոլոս Պապուլիասը:
Իր խոսքում Հունաստանի նախագահն անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական հարաբերություններին:
«Մենք հատուկ ուշադրությամբ ենք հետևում հարևան Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ընթացքին,- նշել է նախագահ Պապուլիասն ու հավելել,- Հարաբերությունների կարգավորմամբ և սահմանների բացմամբ կորոշվի թուրքական քաղաքականության հուսալիությունը: Անընդունելի է, որ մի երկիր, որը ձգտում է դառնալ Եվրոպական միության անդամ, փակում է հարևանների հետ սահմանները, ստեղծում շրջափակման ու տնտեսական մեկուսացման պայմաններ»:

It is unacceptable that a country imposing blockade and economic isolation on its neighbors seeks EU membership, Greek President Karolos Papoulias said in his speech at the official dinner in honor of President Serzh Sargsyan and Mrs. Rita Sargsyan Tuesday, January 18.
“Mr. President, the European Union pays special attention to the Caucasus region. In this context, Greece supports development of EU relations with Armenia. Armenia is a country having a culture and traditions, historical European roots, Armenia is a European country,” aysor.am correspondent quoted Karolos Papoulias as saying.
The Greek President also touched upon the Armenian-Turkish relations.
“We attentively follow the rapprochement process with neighboring Turkey,” Papoulias said. “Normalization of the relations and opening the borders would determine reliability of Turkey’s policy. It is unacceptable that a country seeking EU membership closes the borders with its neighbors, imposes a blockade and economic isolation.”