Մ. Գրիգորյան. Ադրբեջանի քարոզչությունն աբսուրդի է հասնում
Ադրբեջանի քարոզչական մեքենան ամեն տարի հունվարի 20-ը սկսում է ներկայացնել որպես իրենց շարժումը Կրեմլի կողմից տապալելու փորձ: Այս մասին այսօր ասուլիսում ասաց «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը` հավելելով, որ վերջին տարիներին Հայաստանը լուրջ քայլեր է ձեռնարկում հակազդելու ադրբեջանական քարոզչությանը:
«Ադրբեջանն, իր քարոզչության մեջ, աբսուրդի է հասնում: Պետք է ակտիվ գործել»,- նշեց Մ. Գրիգորյանը:
Ըստ նրա` դեռ 1990-ական թվականներից միջազգային հանրությունը, մասնավորապես «Նյու Յորք Թայմս» թերթը, տվել է կատարվածի գնահատականը` «Ադրբեջանի պայքարն իր մեջ ներառեց արյունալի ջարդեր հայերի նկատմամբ»:
Ասուլիսին ներկա տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի խոսքով` ադրբեջանական պետական քարոզչությունն ասում է, թե հայերն իրենք են իրենց կոտորել` սկզբում Սումգայիթում, հետո Բաքվում, որպեսզի Ղարաբաղը կարողանան անջատել Ադրբեջանից:
Ըստ Ս. Մարտիրոսյանի` Ադրբեջանի քարոզչությունը հետզհետե ուժգնանում է և ազդեցություն թողնում: Նա նշեց, որ Ադրբեջանի վարչակազմը վերահսկում է երկրի մամուլը, որը «սպիտակեցնում է ջարդարարներին»:
Փորձագետը շեշտեց, որ դա չի կարող չմտահոգել մեզ, քանի որ Ադրբեջանի նոր սերունդը դաստիարակվում է այդ ոգով:

М.Григорян: Азербайджанская пропаганда доходит до абсурда
Пропагандистская машина Азербайджана пытается каждый год представить дату 20 января как попытку Кремля провалить их движение за независимость. Об этом заявила сегодня на пресс-конференции руководитель проекта «Обыкновенный геноцид» Марина Григорян.
По ее словам, в последние годы Армения предпринимает серьезные шаги для противодействия азербайджанской пропаганде.
«Азербайджан в своей пропаганде доходит до абсурда», - отметила М.Григорян.
Как сообщила М.Григорян, еще с 1990-х годов международное сообщество, в частности влиятельная американская газета New York Times, дала оценку событиям кровавой недели 13-19 января и вводу советских войск, отметив: «Борьба Азербайджана включала в себя кровавые погромы армян».
Присутствующий на пресс-конференции эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян в свою очередь сообщил, что азербайджанская государственная пропаганда заявляет, якобы армяне убивали себя сами, сначала в Сумгаите, а затем в Баку, чтобы отделить Нагорный Карабах от Азербайджана.
По словам С.Мартиросяна, азербайджанская пропаганда постепенно усиливается и оставляет свое влияние. Эксперт отметил, что правящий режим Азербайджана контролирует в стране средства массовой информации, которые пытаются «обелить погромщиков».
С.Мартиросян подчеркнул, что данное обстоятельство не может не вызывать обеспокоенность, поскольку в этом духе воспитывается новое поколение Азербайджана.