Մ. Գրիգորյան. Ադրբեջանի քարոզչությունն աբսուրդի է հասնում
Ադրբեջանի քարոզչական մեքենան ամեն տարի հունվարի 20-ը սկսում է ներկայացնել որպես իրենց շարժումը Կրեմլի կողմից տապալելու փորձ: Այս մասին այսօր ասուլիսում ասաց «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը` հավելելով, որ վերջին տարիներին Հայաստանը լուրջ քայլեր է ձեռնարկում հակազդելու ադրբեջանական քարոզչությանը:
«Ադրբեջանն, իր քարոզչության մեջ, աբսուրդի է հասնում: Պետք է ակտիվ գործել»,- նշեց Մ. Գրիգորյանը:
Ըստ նրա` դեռ 1990-ական թվականներից միջազգային հանրությունը, մասնավորապես «Նյու Յորք Թայմս» թերթը, տվել է կատարվածի գնահատականը` «Ադրբեջանի պայքարն իր մեջ ներառեց արյունալի ջարդեր հայերի նկատմամբ»:
Ասուլիսին ներկա տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի խոսքով` ադրբեջանական պետական քարոզչությունն ասում է, թե հայերն իրենք են իրենց կոտորել` սկզբում Սումգայիթում, հետո Բաքվում, որպեսզի Ղարաբաղը կարողանան անջատել Ադրբեջանից:
Ըստ Ս. Մարտիրոսյանի` Ադրբեջանի քարոզչությունը հետզհետե ուժգնանում է և ազդեցություն թողնում: Նա նշեց, որ Ադրբեջանի վարչակազմը վերահսկում է երկրի մամուլը, որը «սպիտակեցնում է ջարդարարներին»:
Փորձագետը շեշտեց, որ դա չի կարող չմտահոգել մեզ, քանի որ Ադրբեջանի նոր սերունդը դաստիարակվում է այդ ոգով:

Azerbaijan’s Propaganda Machine represents January 20 as Kremlin’s attempt to suppress Azerbaijan’s movement, Marina Grigoryan, head of the “Ordinary Genocide” project, told a news conference in Yerevan adding that Armenia has been taking serious steps over the past years to counteract Azerbaijan’s propaganda.
“Azerbaijan’s propaganda reaches absurdity. We should be active,” M. Grigoryan said.
In her words, as early as in the 1990s the international community, in particular, The New York Times gave an assessment to the events – “Azerbaijan’s fight included bloody slaughters against Armenians.”
In return, information security expert Samvel Martirosyan reported that Azerbaijan’s State Propaganda says that allegedly the Armenians killed each others, first in Sumgait, then in Baku, to be able to separate Karabakh from Azerbaijan.
According to S. Martirosyan, Azerbaijan’s propaganda gradually becomes stronger and influential; Azerbaijan controls media in the country which “whitens the pogrom-makers.”