«Կոլցո» գործողության մասին ֆիլմը կներկայացվի մինչև մայիս
1990-ականներին Ադրբեջանում հայերի կոտորածների վերաբերյալ «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում պատրաստվել է երեք ֆիլմ, որոնցից առաջինը նվիրված է Բաքվի ջարդերին, երկրորդը` Սումգայիթին, երրորդը` Մարաղային: Նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց, որ նախապատրաստվում է Խոջալուի մասին ֆիլմ, իսկ մինչև այս տարվա մայիս հանրությանը կներկայացվի «Կոլցո» գործողության մասին ֆիլմը, քանի որ ապրիլին լրանում է այդ իրադարձությունների 20-րդ տարելիցը:
Մ. Գրիգորյանը հայտնեց, որ Բաքվի մասին ֆիլմը թարմացվել է, որովհետև գտնվել են նոր փաստեր, նոր վկայություններ: Ըստ նրա` ֆիլմերի համար փաստերի հավաքումը նպաստում է նաև, որ տվյալներ փնտրելիս գտնվում են փաստաթղթեր, որոնք ոչնչացման եզրին էին գտնվում: Մասնավորապես, գտնվել է մի տեսաժապավեն, որը եթե մեկ ամիս ուշ հայտնաբերվեր, արդեն վերականգնել չէր լինի: Այժմ այդ ժապավենը թվայնացվել է:
«Գտել ենք ոչ միայն 1990-ին, այլև 1989-ին զոհերի ոչ ամբողջական ցուցակ»,- նշեց Մ. Գրիգորյանը:
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, իր հերթին, հայտնեց, որ թեև հայտնաբերված են նոր տեղեկություններ, սակայն Բաքվի ջարդերի զոհերի բոլոր ցուցակները, բոլոր անունները չկան: Ընդ որում, տարբեր աղբյուրներում բերվող տվյալները տարբերվում են. նշվում է 44, 90, 60 զոհերի մասին:

Film about 'Operation Koltso' to be screened by May
Three films on the massacres of Armenians in the 1990s in Azerbaijan have been made within the framework of the “Ordinary Genocide” project, the first is about the Baku massacres, second about Sumgait, third about Maragha, head of the project Marina Grigoryan told reporters in Yerevan adding that a film about Khojali is being made, and a film about 'Operation Koltso' (Ring) will be screened by May 2011, as we will mark the 20th anniversary of those events in April 2011.
According to M. Grigoryan, the film about Baku has been updated with new facts, testimonies. In particular, a video has been found, restored and digitalized. If found later, the old video could not have been restored.
“We have found an incomplete list of victims killed in 1990 and in 1989,” Grigoryan said.
In return, information security expert Samvel Martirosyan said that though we have found new data, we don’t have all lists, all names of Baku slaughters’ victims. Besides, data by various sources differ, we have information about 44, 90, 60 victims.