ՄԽ ձևաչափի փոփոխությունը` ներգրավելով Վրաստանը, անհնար է
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացով պետք է զբաղվի միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, Aysor.am –ի թղթակցի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը` մեկնաբանելով Վրաստանի ԱԳ նախարար Գրիգոլ Վաշաձեի հայտարարությունը, թե Թբիլիսին պատրաստ է կարգավորման գործընթացում միջնորդի դեր ստանձնել:
«Դա պատահականություն չէ, որ կարգավորմամբ զբաղվում է հենց ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ոչ էլ` երկշաբաթյա որոշում: Դա մի ձևաչափ է, որը գոյություն ունի արդեն համարյա երկու տասնամյակ», - նշեց նա:
Ըստ քաղաքագետի` Մինսկի խմբի ձևաչափի փոփոխությունը Վրաստանի ներգրավմամբ բացարձակապես անհնար է:
«Ես չգիտեմ, ասել է Վաշաձեն դրա մասին, թե ոչ, քանի որ եղել են նաև հերքումներ, բայց դա կարող էր լինել նաև քաղաքավարության մի դրսևորում կամ դիվանագիտական նախապատվության ցուցադրում», – ասաց քաղաքագետը:

Мнение: Изменение формата МГ ОБСЕ включением Грузии невозможно
Процессом урегулирования нагорно-карабахского конфликта должна заниматься только Минская группа ОБСЕ, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am директор института Кавказа Александр Искандарян, комментируя заявление главы МИД Грузии Григола Вашадзе о том, что Тбилиси может стать посредником в процессе урегулирования карабахской проблемы.
«Не случайно, что урегулированием конфликта занимается именно Минская группа ОБСЕ, и это не какое-нибудь двухнедельное решение. Это формат, который существует почти два десятилетия», - сказал он.
По словам политолога, изменение формата Минской группы включением Грузии в ее состав невозможно.
«Я не знаю, говорил ли Вашадзе эти слова или нет, так как были и опровержения, но это могло быть лишь формой вежливости или показом дипломатической предрасположенности», - отметил А.Искандарян.