Լավրովը և Դավութօղլուն կքննարկեն իրավիճակը Անդրկովկասում
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր մեկնում է Ստամբուլ, որտեղ հունվարի 20-ին իր թուրք պաշտոնակից Ահմեդ Դավութօղլուի հետ կանցկացնի Ռազմավարական նախագծման համատեղ խմբի առաջին նիստը: Այս մասին հաղորդում է Վեստի.ռու-ն:
«Ստամբուլյան հանդիպման մասնակիցները նախատեսում են կարծիքներ փոխանակել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի շուրջ», - նշում է աղբյուրը` վկայակոչելով ՌԴ ԱԳՆ-ին:
«Կողմերը կքննարկեն համագործակցությունը ծայրահեղականության և ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում, եվրոպական անվտանգության նոր ճարտարապետության ձևավորման հեռանկարները` Ռուսաստանի կողմից համապատասխան համաձայնագրի հեղինակ լինելու տեսանկյունից, ինչպես նաև համագործակցությունը Սևծովյան տարածաշրջանում», - ասված է հաղորդագրությունում:
Ինչպես հաղորդում է աղբյուրը, քննարկումների ուշադրության կենտրոնում կլինեն մերձավորարևելյան կարգավորումը, իրավիճակը Անդրկովկասում, Իրաքում, Աֆղանստանում և Կենտրոնական Ասիայում:
Քննարկվող թեմա կլինի նաև Իրանի միջուկային խնդիրը: Հունվարի 21-22-ին Ստամբուլում տեղի կունենա ԵՄ արտքաին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի հանդիպումը իրանական կողմի բանակցող` Անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Սաիդ Ջալալիի հետ` «վեցնյակի» ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:

Lavrov, Davutoglu to discuss situation in Transcaucasus
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov today is leaving for Istanbul to hold the first meeting of the Joint Strategic Planning Group with his Turkish counterpart Ahmet Davutoglu, vesti.ru reports.
In Istanbul, the meeting participants will exchange thoughts on a wide range of bilateral and international issues, the source reports citing Russia’s Foreign Ministry.
“The sides will discuss cooperation on fight against extremism and terrorism, prospects of building a new architecture of European security in light of Russia’s initiative on adoption of a relevant agreement, cooperation in the Black Sea Region.”
According to the source, the discussions will focus on the Middle East settlement, situation in the Transcaucasus, Iraq, Afghanistan, and Central Asia.
Iran’s nuclear program will be also addressed. On January 21-22, EU Foreign Affairs Chief Catherine Ashton will meet with Iran’s top nuclear negotiator, Secretary of Iran's Supreme National Security Council Saeed Jalili in Istanbul with participation of “the six.”