Ադրբեջանը խոչընդոտել է ԵԱՀԿ պլանային դիտարկմանը
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ԵԱՀԿ առաքելությունն, այսօր` հունվարի 19-ին, պլանային դիտարկում է անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում` ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Կուրոպատկինո բնակավայրից դեպի հարավ-արևելք՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն:
Դիտարկման ժամանակ կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել: Սակայն ադրբեջանական կողմը, ի տարբերություն ղարաբաղյան կողմի, ԵԱՀԿ առաքելությանը դուրս չի բերել իր առաջնային գծի` նախօրոք փոխհամաձայնեցված կետ, ինչի արդյունքում դիտարկման խմբերը ստիպված են եղել դիտարկումն իրականացնել ավելի հեռավոր տարածությունից:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկման առաքելությունը գլխավորել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը: Դիտարկման խմբում ընդգրկված են եղել նրա դաշտային օգնականներ Անտալ Հերդիչը, Վիլյամ Պրայորը և Ժասլան Նուրտազինը:
Հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող, փոխգնդապետ Իմրե Պալատինուսը և ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Քրիստո Քրիստովը:
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարությունների ներկայացուցիչները:

Azerbaijan hinders OSCE monitoring
On January 19, in accordance with the earlier achieved agreement with the NKR authorities the OSCE mission conducted а regular monitoring of the line of contact of Nagorno Karabakh and Azerbaijani Armed Forces in the south-eastern direction of the Kuropatkino settlement of NKR Martuni region, Artsakh MFA reports.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring mission was headed by Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk. The monitoring group included Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Antal Herdic (Hungary), William Pryor (Great Britain) and Zhaslan Nurtazin (Kazakhstan).
From the opposite side, the monitoring was held by Coordinator of the OSCE Office Lieutenant-Colonel Imre Palatinus (Hungary) and Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Hristo Hristov (Bulgaria).
During the monitoring, no violation of ceasefire regime was registered. However, the Azerbaijani side, unlike the Karabakhi one, did not lead the OSCE mission to the earlier agreed point of its front lines, as a result of which the monitoring was to be conducted from a farther distance.