Կարծիք. Էրդողանը Թուրքիան վերածեց իսլամական պետության
«Վերջին ութ տարվա ընթացքում իսլամական կուսակցությունը` ներկայիս վարչապետ Էրդողանի գլխավորությամբ, Թուրքիան ժողովրդակավարական աշխարհիկ հանրապետությունից հետզհետե վերածեց իսլամական պետության: Բանակը և սահմանադրական կարգը թուլացվեցին, երկրի նախագահ նույնպես դարձավ իսլամիստը, կուսակցության կողմնակիցները գլխավորեցին անվտանգության ծառայությունները», - այս մասին NEWSru.co.il-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Իսրայելի կառավարության փոխվարչապետ, ռազմավարական հարցերով նախարար Մոշե Յաալոնը:
Նա նշել է, որ ժամանակակից Թուրքիայի հիմնադիր Քեմալ Աթաթուրքը գիտակցում էր, որ երկրում ժողովրդավարությունը պետք է զարգացնել քայլ առ քայլ` պաշտպանելով այն իսլամիստներից:
«Ժողովրդավարության պաշտպան դարձավ բանակը: Արևմտյան երկրների ներկայացուցիչներին դա թվում էր ժողովրդավարական նորմերի խախտում, առավել ևս, որ բանակը մեկուսացրել էր իսլամիզացման ցանկացած փորձ», - նշել է նա:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի և Իսրայելի միջև ներկայիս հարաբերություններին, փոխվարչապետի կարծիքով, Էրդողանի` իշխանության գալուց հետո Թուրքիան մնում էր Իսրայելի ռազմավարական գործընկերը:
«Երկու կողմերն էլ «Իրան-Սիրիա-«Հզբալլա»-«ՀԱՄԱՍ»-ը սպառնալիք էին համարում: Իսկ այժմ Թուրքիան համագործակցում է նրանց հետ, ինչը հակասում է մեր շահերին», - նշել է Մոշե Յաալոնը:

Мнение: Партия Эрдогана превратила Турцию в исламское государство
«В последние восемь лет исламская партия во главе с нынешним премьер-министром Эрдоганом постепенно превратила Турцию из демократической светской республики в исламское государство. Армия и конституционный суд были ослаблены, президентом также стал исламист, сторонники партии возглавили службы безопасности», - об этом в интервью NEWSru.co.il заявил вице-премьер правительства Израиля, министр по стратегическим вопросам Моше Яалон.
Он отметил, что основатель современной Турции Кемаль Ататюрк понимал, что демократию в стране нужно развивать постепенно, защищая от исламистов.
«Защитником демократии стала армия. Представителям западных стран это казалось нарушением демократических норм, тем более, что армия блокировала любые попытки исламизации», - отметил он.
Что касается вопроса изменились и отношения между Турцией и Израилем, по мнению вице-премьера Израиля, после прихода Эрдогана к власти Турция оставалась стратегическим партнером Израиля.
«Обе наши страны считали ось «Иран-Сирия-«Хизбалла»-ХАМАС» угрозой. А сейчас Турция сотрудничает с этой осью, что идет вразрез с нашими интересами», - заявил Моше Яалон.