Ադրբեջանահայեր. Բաքվի «շահիդների» պուրակում ջարդարարներ են
Ադրբեջանահայության լիազոր նեկայացուցիչների համագումարի կազմկոմիտեն դիմում է նախապատրաստել` ուղղված Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի ղեկավարությանը, ինչպես նաև` այն բոլոր պետությունների, որոնց հետ Հայաստանի Հանրապետությունը դիվանագիտական հարաբերություններ ունի: Ինչպես այսօր ասուլիսում ներկայացրեցին կազմկոմիտեի անդամները, դիմումում նշվում է, որ Բաքու այցելությունների ժամանակ պաշտոնյաները, արարողակարգի շրջանակներում, ծաղկեպսակ են դնում «շահիդների» (հավատքի մարտիկ) պուրակում` «Ադրբեջանի ազատության և անկախության համար զոհված» անձանց շիրիմներին, մինչդեռ, այդ պուրակում թաղված են 1990 թ. հունվարին Բաքվում հայերի կոտորածներին մասնակից և խորհրդային բանակի դեմ կռված ջարդարարները:
Կազմկոմիտեի անդամ Ռոման Գյուլբանդյանը նշեց, որ դիմել են ՀՀ դատախազություն, ՌԴ իշխանություններին, որպեսզի իրենց տրամադրվեն հայերի ջարդերի վերաբերյալ առկա փաստաթղթեր. «Համատեղ ջանքերով այդ գործը կտանենք մինչև Հաագայի դատարան»:
Ըստ կազմկոմիտեի անդամ, «Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հույների» ՀԿ-ի նախագահ Էդուարդ Պոլատովի` «շահիդների» պուրակում ադրբեջանցիները թաղել են նաև 3 ռուսների` ուզենալով ցույց տալ, որ ջարդարարները տարբեր ազգերի են եղել: Մինչդեռ ՌԴ արխիվների փաստաթղթերում պարզ երևում է, որ այդ ռուսները սպանվել են հենց ադրբեջանցիների կողմից: Պուրակում սկզբում եղել է մոտ 70 շիրիմ, իսկ հետո դրանց քանակն ավելացել է` հասնելով գրեթե 137-ի, որից մեկն անհայտ է:
«21 տարի առաջ` այս օրը սկիզբ դրվեց այդ աննախադեպ կեղծարարությանը: Հուսով ենք, որ այս դիմումը հիմք կդառնա վերջ դնելու աշխարհի երկրների մասնակցությանը Բաքվի ռեժիմի այդ կեղծարարությանը»,- ասվում է դիմումում:
«Շահիդների պուրակի խնդիրը անպայման պետք է դրվի միջազգային հետաքննության, և դա խնդրում ու պահանջում ենք մյուս պետություններից,: Նրանք պետք է վերանայեն արարողակարգին ենթարկվելու այդ կարգը»,- ընդգծեց Ադրբեջանահայության լիազոր նեկայացուցիչների համագումարի կազմկոմիտեի անդամ Մարիամ Ավագյանը:

Армяне Азербайджана: Мы доведем вопрос погромов до Гаагского суда
Оргкомитет Ассамблеи уполномоченных представителей армян Азербайджана подготовил заявление, адресованное руководству Российской Федерации, а также всех государств, имеющих дипломатические отношения с Арменией.
Как сообщили сегодня на пресс-конференции члены оргкомитета, в заявлении отмечается, что во время визитов должностных лиц в Баку, в рамках протокола на «Аллее шехидов» возлагается венок к могилам «погибших за свободу и независимость Азербайджана», в то время как на этой аллее похоронены погромщики, участвовавшие в резне армян в Баку в январе 1990 года и оказавшие сопротивление Советской армии.
Член оргкомитета Роман Гюлбалдян отметил, что они обратились в прокуратуру Армении и к властям РФ с просьбой о предоставлении имеющихся документов о погромах армян.
«Совместными усилиями мы доведем это дело до Гаагского суда», - отметил он.
По словам члена оргкомитета, председателя общественной организации «Греки Армении и Нагорного Карабаха» Эдуарда Полатова, на алее «шахидов» азербайджанцы похоронили также троих русских, чтобы продемонстрировать, что погромщики были различных национальностей. При этом из архивных материалов РФ четко видно, что эти русские были убиты азербайджанцами. Вначале на аллее находились примерно 70 могил, однако затем их число увеличилось, достигнув 137, одна из которых безымянная.
«В этот день 21 год назад было положено начало этой беспрецедентной фальсификации. Мы ожидаем, что наше заявление станет основой, чтобы поставить конец участию стран мира в этой фальсификации со стороны бакинского режима», - говорится в заявлении.
«Вопрос «Аллеи шехидов» обязательно должен быть расследован международным сообществом, мы просим и требуем этого от других государств. Они должны пересмотреть порядок подчинения азербайджанскому протоколу», - подчеркнула Мариам Авагян.