Ասսանժի հետ համագործակցող նախկին բանկիրին ձերբակալել են
Շվեյցարական մի շարք բանկերի նախկին աշխատակից Ռուդոլֆ Էլմերին, ով վերջերս գաղտնի տեղեկատվություն պարունակող երկու սկավառակ էր փոխանցել WikiLeaks նախագծի հիմնադիր Ջուլիան Ասսանժին, ձերբակալել են: Նա մեղադրվում է բանկերի մասին շվեյցարական օրենսդրությունը խախտելու մեջ: Այս մասին հաղորդում է Բի-բի-սի-ն:
Որոշ ժամանակ Էլմերը գլխավորում էր շվեյցարական Julius Baer բանկի Կայմանյան կղզիների օֆշորային գոտում գտնվող բաժանմունքը և արդեն մի քանի տարի զբաղվում է աղմկահարույց բացահայտումներով: Նա Ասսանժին է փոխանցել օֆշորային գոտիներում հաշվեհամարների և դրանց սեփականատերերի տվյալները, որտեղ հիշատակված են ամերիկյան, Մեծ Բրիտանիայի և ասիական երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների անունները:
Հունվարի 19-ին Ցյուրիխի դատարանը Էլմերին մեղավոր ճանաչեց բանկային գաղտնիքի բացահայտման մեջ և պարտադրեց վերջինիս 7 000 դոլարի չափով տույժ վճարել:

Арестован сотрудничавший с WikiLeaks бывший банкир
Бывшему высокопоставленному сотруднику ряда швейцарских банков Рудольфу Элмеру, грозят новые обвинения. Его вновь задержали, теперь по подозрению в нарушении швейцарского закона о банках, сообщает BBC russian.
Прокуратура Швейцарии заявила, что выясняет, нарушал ли Элмер закон, передавая интернет-ресурсу WikiLeaks данные об оффшорных счетах публичных фигур из США, Великобритании и азиатских стран, которые, по его мнению, уклоняются от уплаты налогов.
Напомним, в свое время Элмер возглавлял отделение швейцарского банка Julius Baer в оффшорной зоне на Каймановых островах и уже несколько лет занимается скандальными разоблачениями.
19 января суд Цюриха признал Элмера виновным в раскрытии банковской тайны и приговорил его к денежному штрафу в размере семь тысяч долларов.