Մինսկում տեղի կունենա Ա. Լուկաշենկոյի երդման արարողությունը
Հունվարի 21-ին Բելառուսի մայրաքաղաքում տեղի կունենա վերընտրված նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի պաշտոնամուտի արարողությունը:
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, ով արդեն չորրորդ անգամ է ստանձնում երկրի գլխավոր պաշտոնը, հաղթանակ է տարել 2010 դեկտեմբերի 19-ին կայացած ընտրություններում` ստանալով 79,65% քվե:
Նախագահի երդման արարողությունից մեկ օր առաջ Եվրոպական խորհրդարանը բանաձև ընդունեց, որով արգելվում է բելառուսական պաշտոնյաների և բարձրաստիճան չինովնիկների մուտքը Եվրոպա:
Եվրախորհրդարանի բանաձևը ողջունեց ԱՄՆ-ն: Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքսը», ԱՄՆ Պետդեպի մամլո քարտուղար Ֆիլիպ Քրոուլին լրագրողներին հայտնել է, որ ամերիկյան իշխանությունները խորհրդակցում են ԵՄ գործընկերների հետ` Բելառուսի հանդեպ հետագա գործողությունների վերաբերյալ: Նա չի բացառել, որ ԱՄՆ-ն կարող է վերականգնել Մինսկի հանդեպ գործող միակողմանի պատժամիջոցները:

В Минске состоится церемония инаугурации Александра Лукашенко
В Минске 21 января состоится торжественная церемония инаугурации переизбранного на очередной срок президента Белоруссии Александра Лукашенко.
Александр Лукашенко, который уже в четвертый раз вступает в должность главы государства, победил на выборах 19 декабря 2010 года, получив 79,65% голосов избирателей. Явка избирателей на выборах составила 90,65%.
За день до церемонии инаугурации Европейский парламент принял резолюцию с требованием запретить въезд в Европу белорусским чиновникам, судьям и руководителям силовых структур. Как сообщает «Интерфакс», резолюцию
Европарламента поддержали США. Пресс-секретарь Госдепа США Филипп Кроули заявил журналистам, что американские власти консультируются с партнерами в ЕС относительно возможных дальнейших действий в отношении Белоруссии.
Он не исключил, что США могут восстановить односторонние санкции против Минска, которые были отменены в прошлом.