Զարգացման հայկական գործակալություն. Սպասվում է հագեցած տարի
Այս տարի ապրիլին Երևանում տեղի կունենա հայ-ռուսական գործարար համաժողով` նվիրված ինովացիոն տեխնոլոգիաներին: Համաժողովին մասնակցելու նպատակով Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստան կժամանեն 40 նահանգապետեր և շուրջ 200 ձեռնարկությունների ղեկավարներ: Միջոցառումը կազմակերպում է Զարգացման հայկական գործակալությունը (ԶՀԳ)` «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի հետ համատեղ:
Ինչպես Aysor.am-ին հայտնեց ԶՀԳ մամլո պատասխանատու Մերի Մելիքյանը, համաժողովի շրջանակներում տեղի կունենա նաև հայ-ռուսական ցուցահանդես, կանցկացվեն B2B կլոր սեղան-քննարկումներ:
Մ. Մելիքյանը տեղեկացրեց, որ գործակալությունում նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում նաև մարտին` ՀՀ նախագահի Լատվիա կատարվելիք այցելության շրջանակներում, հայ-լատվիական գործարար համաժողովի կազմակերպման ուղղությամբ: Առևտրատնտեսական կապերի ստեղծման նպատակով Լատվիա կմեկնի հայ գործարարների պատվիրակություն` պատրաստի բիզնես առաջարկներով:
Հանքարդյունաբերության վերաբերյալ ցուցահանդես է բացվելու մարտի 3-5-ը Տորոնտոյում, որտեղ, ըստ Մ. Մելիքյանի, հայկական պատվիրակությունը կներկայացնի ներդրումային ծրագրեր:
Դուբայում փետրվարի 27-ից մարտի 2-ը կայանալու է Պարսից ծոցի երկրների Gulfood ցուցահանդեսը: Սա տարածաշրջանում սննդի արդյունաբերության խոշորագույն ցուցահանդեսն է, որի ժամանակ գործելու են 81 միջազգային տաղավարներ: Նախատեսվում են 152 երկրներից ավելի քան 55 հզ. գնորդներ: Ներկայումս ԶՀԳ-ում ընդունվում են մասնակցել ցանկացող հայկական ձեռնարկությունների հայտերը:
Մ. Մելիքյանը տեղեկացրեց նաև, որ հունիսի 28-ից հուլիսի 3-ը Մոսկվայում պետք է տեղի ունենա ԱՊՀ 20-ամյակին նվիրված միջոցառում:
«Տարվա առաջին կեսը բավականին հագեցած է լինելու, և նախապատրաստական աշխատանքները բուռն կերպով ընթանում են»,- նշեց Մ. Մելիքյանը:

ADA: Year 2011 to be eventful
Yerevan will host Armenian-Russian business forum on innovation technologies this April. 40 Russian governors and over 200 heads of Russian enterprises are expected to arrive in Armenia for the business forum to be organized by the Armenian Development Agency (ADA) in cooperation with Rossotrudnichestvo, ADA spokesperson Mary Melikyan told aysor.am. The business forum will host an Armenian-Russian exhibition, B2B roundtable discussions.
ADA makes preparations for holding Armenian-Latvian business forum within the framework of Armenian President’s forthcoming visit to Latvia scheduled for this March. A delegation of Armenian businessmen will depart to Latvia to introduce business proposals.
A Mining Exhibition will open on March 3, 2011 in Toronto and will last until March 5. An Armenian delegation will participate in the event presenting investment programs.
Gulfood Exhibition will be held between February 27 and March 2 in Dubai, with 81 international pavilions.
An event to mark the 20th anniversary of CIS is scheduled to be held between June 28 and July 3 in Moscow.
“The first half of 2011 will be eventful, and ADA actively prepares for the scheduled events,” spokesperson said.