«ԼՂ հարցում Հայաստանը պետք է ավելի շեշտակի արտահայտվի»
Այլ երկրների հետ փոխհարաբերություններում Հայաստանը պետք է ավելի շեշտակի արտահայտի իր դիրքորոշումը` ԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ: Այսօր ասուլիսի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ, քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանը` Aysor-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով ՀՀ Նախագահի այցը Կիպրոս:
Ըստ բանախոսի` երկրի ղեկավարի` Կիպրոս և Հունաստան կատարած այցերի շրջանակներում արված հայտարարությունները, ինչպես նաև` Հայաստանի և Կիպրոսի նախագահների համատեղ հայտարարությունը, փորձ էր ևս մեկ անգամ հստակ նշելու, որ հայկական կողմի համար առաջնահերթ է ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրագործումը: Նրա կարծիքով, հայկական կողմի դիրքորոշումը բանակցությունների ընթացքում թուլացնում է այն հանգամանքը, որ Հայաստանը դեռ չի ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը:
«Դրանով Հայաստանը, կարծես թե, ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»,- ասաց նա:
Փորձագետը կարևորեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանի ղեկավարը նման հայտարարություններ է արել հենց Կիպրոսում, որը սատարում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի իրացմանը:
«Պարզապես պետք էր, որ Հայաստանը հանդես գար Կիպրոսի տարածքային ամբողջականությանը սատարող հայտարարությամբ` այն դեպքում, երբ Կիպրոսը հայտարարեր ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքին սատարելու մասին»,- եզրափակեց քաղաքագետը:

Армения должна четче выражать свою позицию по Карабаху – Саркисян
Во взаимоотношениях с другими странами Армения должна четче выражать свою позицию по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, заявил корреспонденту Aysor эксперт Армянского центра стратегических и национальных исследований Манвел Саркисян.
По его словам, выступления президента Армении в Греции и Кипре, подписанная с президентом Кипра совместная декларация является попыткой в очередной раз уточнить, что приоритетным вопросом для армянской стороны является реализация права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
М.Саркисян также считает, что позицию Армении на переговорах укрепит признание независимости НКР.
Он также указал на важность заявлений президента Армении, особенно, на Кипре, который выступает за принцип территориальной целостности в конфликте с Турцией.
«Было необходимо, чтобы Армения выступила за территориальную целостность Кипра, и чтобы Кипр высказался бы за поддержку права на самоопределение народна Нагорного Карабаха», - отметил М.Саркисян.