Ա. Պողոսյան. Հացի թանկացման պատասխանատուն ՏՄՊՊՀ-ն է
Այսօր Հայաստանի Սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանն ասուլիսում նշեց, որ հանրապետությունում հացը թանկացել է 20 դրամով և դա, անխոս, «ազդում է ընտանեկան բյուջեի վրա»: Որպես այս թանկացման պատասխանատուներ Ա. Պողոսյանը նշեց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը, Գյուղատնտեսության նախարարությունը և Էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Դիտարկմանը, թե ՏՄՊՊՀ-ի տվյալներով` հացը թանկացել է 8 դրամով, Ա. Պողոսյանը նկատեց, որ 20 դրամով թանկացումից հետո այժմ գնի որոշ նվազում է դիտվում:
«Այս թանկացումն անվերահսկելիության պատճառով է: Պատասխանատուն ՏՄՊՊՀ-ն է»,- հայտարարեց Ա. Պողոսյանը:
Ըստ Ա. Պողոսյանի, ՀՀ-ն լավագույն դեպքում կարող է ապահովել պահանջարկի 40 %. «Արարատյան հարթավայրի հողերը, որ կարող են ավելի բարձր արժեքով արդյունք ապահովել` խաղող և այլն, դրված են հացահատիկի մշակության տակ: Գյուղացիները վարում են մշակության այն ձևը, որն ավելի հեշտ է»:
Ընդգծենք, որ հացահատիկ ներկրող «Մանչո գրուպ» ընկերության ղեկավար Իվան Մոսոյանը չէր ներկայացել լրագրողների հետ հանդիպմանը, իսկ որպես պատճառաբանություն բերվել էր այն, որ նա հանրապետությունում չէ:

Ответственность за подорожание хлеба на ГКЗЭК – А.Погосян
Подорожание хлеба в республике, несомненно, отражается на семейном бюджете, заявил сегодня журналистам председатель Ассоциации потребителей» Армении Армен Погосян.
По словам А.Погосяна, ответственность за рост цен на хлеб лежит на Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении, министерстве сельского хозяйства и министерстве экономики.
Обратившись к утверждению ГКЗЭК о том, что хлеб подорожал только на 8 драмов, А.Погосян отметил, что после повышения цен на 20 драмов, сейчас наблюдается некоторое их снижение.
«Это повышение – результат бесконтрольности сферы. Ответственность за это несет ГКЗЭК», - подчеркнул А.Погосян.
Как сообщил А.Погосян, Армения в лучшем случае может обеспечить 40% спроса. «Земли Араратской долины, которые могут обеспечить результат по более высокой стоимости – виноград и т.д., выделены под засев зерновых. Однако крестьяне занимаются тем, что легче», - сказал А.Погосян.
Отметим, что импортер зерновых, глава компании «Манчо групп» Иван Мосоян не пришел на встречу с журналистами, а в качестве причины было названо его отсутствие из республики.