Ա. Պողոսյան. Հացի թանկացման պատասխանատուն ՏՄՊՊՀ-ն է
Այսօր Հայաստանի Սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանն ասուլիսում նշեց, որ հանրապետությունում հացը թանկացել է 20 դրամով և դա, անխոս, «ազդում է ընտանեկան բյուջեի վրա»: Որպես այս թանկացման պատասխանատուներ Ա. Պողոսյանը նշեց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը, Գյուղատնտեսության նախարարությունը և Էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Դիտարկմանը, թե ՏՄՊՊՀ-ի տվյալներով` հացը թանկացել է 8 դրամով, Ա. Պողոսյանը նկատեց, որ 20 դրամով թանկացումից հետո այժմ գնի որոշ նվազում է դիտվում:
«Այս թանկացումն անվերահսկելիության պատճառով է: Պատասխանատուն ՏՄՊՊՀ-ն է»,- հայտարարեց Ա. Պողոսյանը:
Ըստ Ա. Պողոսյանի, ՀՀ-ն լավագույն դեպքում կարող է ապահովել պահանջարկի 40 %. «Արարատյան հարթավայրի հողերը, որ կարող են ավելի բարձր արժեքով արդյունք ապահովել` խաղող և այլն, դրված են հացահատիկի մշակության տակ: Գյուղացիները վարում են մշակության այն ձևը, որն ավելի հեշտ է»:
Ընդգծենք, որ հացահատիկ ներկրող «Մանչո գրուպ» ընկերության ղեկավար Իվան Մոսոյանը չէր ներկայացել լրագրողների հետ հանդիպմանը, իսկ որպես պատճառաբանություն բերվել էր այն, որ նա հանրապետությունում չէ:

Family budgets in Armenia are affected by the increase in the price of bread, Chairman of the Association of Consumers of Armenia Armen Poghosyan told a news conference.
In his words, the State Commission for Protection of Economic Competition (SCPEC), Agriculture and Economy Ministries are responsible for the bread price increase in Armenia.
Responding to SCPEC observation that bread prices increased by 8 drams only, Poghosyan said that bread prices are now decreasing slightly after they had increased by 20 drams.
“The prices increase due to the lack of control in the field. SCPEC is responsible for it,” official stressed adding that at best, Armenia can provide 40 percent of demand.