ԵԽԽՎ-ում կքննարկեն Բելառուսում տիրող հետընտրական իրավիճակը
Այսօր Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) Ստրասբուրգում կքննարկի Բելառուսում տիրող իրավիճակը:
Քննարկմանը ներկայացված բանաձևում նշվում է, որ ԵԽԽՎ-ն անհանգստացած է Բելառուսում դեկտեմբերին կայացած ընտրություններից հետո ընդդիմադիրներին հետապնդման փաստերով:
Բելառուսի իշխանություններին կոչ է արվում ազատ արձակել երկրի նախագահի պաշտոնի նախկին թեկնածուներին և նրանց կողմնակիցներին, ովքեր ձերբակալված են դեկտեմբերի 19-ին Մինսկում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների գործի շրջանակներում:
Բանաձևի նախագծում նաև նշվում է ԵԽԽՎ մտադրությունը` ժամանակավորապես դադարեցնել ԵԽԽՎ – Բելառուսի իշխանություններ շփումը, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի ռուսական ծառայությունը:

ПАСЕ обсудит ситуацию в Белоруссии
Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) рассмотрит сегодня на заседании в Страсбурге ситуацию в Белоруссии.
В проекте резолюции, который обсудят делегаты, говорится, что ПАСЕ встревожена преследованием оппозиции после декабрьских президентских выборов в Белоруссии.
В документе содержится призыв освободить арестованных бывших кандидатов в президенты и их сторонников, проходящих по делу о массовых беспорядках в Минске 19 декабря.
В проекте также отмечается намерение ПАСЕ временно приостановить контакты на высоком уровне между этой организацией и руководством Белоруссии, сообщает русская служба радио «Свобода».