Իրանում մահապատժի են ենթարկել Նիդեռլանդների քաղաքացու
Իրանում մահապատժի է ենթարկվել Նիդեռլանդների քաղաքացի, ով նաև ուներ իրանական անձնագիր: Այդ մասին, համաձայն «Լենտա.ռու-ի», հաղորդում է AFP-ն` վկայակոչելով իսլամական հանրապետության պետական լրատվամիջոցներին:
Զահրա Բահրամին (Zahra Bahrami) ծնվել է Իրանում, սակայն բնակություն է հաստատել Նիդեռլանդներում: Նա դատապարտվել էր մահվան` թմրանյութեր պահելու և տարածելու համար: Ինչպես հաղորդել են իրանական լրատվամիջոցները, հանցագործ կնոջը, ով ունեցել է իր մոտ 1 կգ թմրանյութ, ձերբակալել էին 2009-ի դեկտեմբերին:
Մինչդեռ, ըստ այլ աղբյուրների, ոստիկանությունը Բահրամիին ձերբակալել է հակակառավարական հանրահավաքի ժամանակ, երբ նա Իրան էր ժամանել` հարազատներին այցելելու պատրվակով:
Նշենք, որ Իրանի իշխանությունները մերժել են հոլանդացի դիվանագետներին տեսակցել կալանավորված Բահրամիին` վերջինիս երկքաղաքացիությունը չճանաչելու պատճառով: Ավելի վաղ Իրանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ Բահրամիի գործով հետաքրքրությունը` փորձ է միջամտել երկրի ներքին գործերին և ճնշում գործադրել դատավարության ընթացքին:

В Иране казнили гражданку Нидерландов Захру Бахрами
В Иране в субботу была казнена гражданка Нидерландов, которая также обладала иранским паспортом. Об этом, согласно Лента.ру, сообщает Agence France-Presse со ссылкой на государственные СМИ исламской республики.
Захра Бахрами (Zahra Bahrami) родилась в Иране, но натурализовалась в Нидерландах. Она была приговорена к казни через повешение за хранение и распространение наркотиков. Как сообщали иранские СМИ, женщину поймали в декабре 2009 года с килограммом наркотических веществ.
Между тем, по другим данным, полиция задержала Бахрами, которой было около 40 лет, во время антиправительственного митинга, когда та приехала к родственникам погостить.
Власти Ирана отказывали голландским дипломатам в доступе к Бахрами, когда та содержалась в заключении, так как не признают ее двойное гражданство. Ранее представитель иранского МИД заявил, что интерес к делу женщины является попыткой вмешательства во внутренние дела страны и давления на судебную систему.