Ասորիները կոչ են անում ՄԱԿ-ին ազդել Բաքվի վրա
ՄԱԿ-ը պարտավոր է ստեղծել այնպիսի մթնոլորտ, որ Ադրբեջանում և այլ երկրներում ազգային փոքրամասնությունների խնդիրները որոշակի լուծում գտնեն, այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի ասորական համայնքի ներկայացուցիչ, դերասան Ռազմիկ Խոսրոևը:
Բանախոսը նշեց, որ ներկայումս աշխարհի տարբեր երկրներով սփռված ասորական համայնքը կանգնած է մշակութային ժառանգությունը պահպանելու խնդրի առջև, իսկ այն երկրներում, որտեղ վերջին երկու տասնամյակներում մեծ թվով ասորի փախստականներ են իջևանել, միջէթնիկ բախումների վտանգ է առաջացել:
Բանախոսն ուշադրություն դարձրեց այն փաստի վրա, որ մինչև Ղարաբաղյան պատերազմն Ադրբեջանում բնակվում էր 6- հազարանոց ասորական համայնք, որի ներկայացուցիչների մեծ մասը տարբեր պատճառներով ստիպված էր հեռանալ Ռուսաստան և այլ երկրներ:
«Այսօր 6 հազարանոց այդ համայնքից շուրջ 2,5 հազարը բնակվում է Ռուսաստանում ` հիմնականում` Կրասնոդարի երկրամասում: Շատ անգամ տեղի բնակիչները չեն հասկանում մեր մշակույթի առանձնահատկությունները, ինչը կարող է նաև լուրջ բախումների հանգեցնել: Մեր խնդիրն է` ստեղծել այնպիսի մթնոլորտ , որ հնարավոր լինի վերադառնալ այնտեղ, որտեղ մենք մինչ այդ ապրել ենք: Հակառակ դեպքում, եթե բախումներ ծագեն, սկսվելու են քննարկումներ` «երկխոսության» հասնելու փորձերով», որոնք դժվար թե արդյունք տան», - նշեց նա:
Ըստ Ռ.Խոսրոևի` թեև ասորական համայնքն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ուղղակի ճնշումների չի ենթարկվել, Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ ստեղծված այլատյացության մթնոլորտը ստիպել է ասորիներին հեռանալ Ադրբեջանից, շատ անգամ` թողնելով ամեն ինչ:

Ассирийцы призывают ООН воздействовать на Баку
Организация Объединенных Наций должна сформировать такую атмосферу, чтобы в Азербайджане и других странах проблемы национальных меньшинств получали решение, заявил сегодня журналистам представитель ассирийской общины Армении Размик Хосроев.
Р.Хосроев отметил, что сегодня рассеянная по всему миру ассирийская община стоит перед проблемой сохранения культурного наследия, а в тех странах, где в течение последних двух десятилетий обосновались многочисленные ассирийские беженцы, возникла опасность межэтнических столкновений.
Р.Хосроев обратил внимание на тот факт, что до начала Карабахской войны в Азербайджане проживала 6-тысячная ассирийская община, большая часть представителей которой вынуждены были уехать в Россию и другие страны.
«Сегодня из 6-тысячной общины 2,5 тысяч проживают в России, в основном в Краснодарском крае. В большинстве случаев местные жители не понимают особенности ассирийской культуры, что также может привести к серьезным столкновениям», - отметил Р.Хосроев.
По его словам, необходимо создать такую атмосферу, чтобы ассирийцы могли вернуться в места прежнего проживания. «В обратном случае, если возникнут столкновения, начнутся обсуждения с «попыткой восстановления диалога», что вряд ли приведет к какому-либо результату», - сказал Р.Хосроев.
Как сообщил Р.Хосроев, ассирийская община не подвергалась непосредственному давлению со стороны азербайджанских властей, однако создавшаяся во время Карабахской войны обстановка ксенофобии заставила ассирийцев покинуть эту страну, оставив там все нажитое имущество.