Իտալիայում ձերբակալվել է Դոկու Ումարովի եղբայրը
Գրոհային Դոկու Ումարովի եղբայրը` 35-ամյա Ռուսլան Ումարովը, կիրակի օրը ձերբակալվել է Իտալիայում: Այս մասին հաղորդում է Լենտա.ռու-ն` հղում անելով իտալական ANSA գործակալությանը:
Իտալիայի իրավապահ մարմինների աշխատակիցները Ումարովին իջեցրել են գնացքից, որով նա ժամանել էր Ֆրանսիայից: Այն մասին, որ Ռուսլան Ումարովը ուղևորվում է դեպի Իտալիա, ոստիկանությանը տեղեկացրել էին ֆրանսիական հատուկ ծառայությունները:
Հաղորդվում է, որ գրոհայինի եղբայրը մտադրվել էր Իտալիայում փախստականի կարգավիճակ խնդրել:
«Ազատություն» ռադիոկայանի ռուսական ծառայության տվյալներով` Ռուսլան Ումարովը գտնվում է անօրինական ներգաղթյալների ժամանակավոր կացարանում` Գորիցիա նահանգում: Հայտնի չէ, թե ինչ մեղադրանք է նրան ներկայացվելու:
Ռուսլան Ումարովի ձերբակալության վերաբերյալ ռուսաստանյան իշխանությունների արձագանքը դեռ հայտնի չէ:
Դոկու Ումարովը չեչեն գրոհայինների առաջնորդ է: ԶԼՄ-ների տվյալներով, Ումարովը 2004 թ. սեպտեմբերին Բեսլանում դպրոցի գրոհի կազմակերպիչն էր: Բացի այդ, նա պատասխանատվություն էր վերցրել 2010 թ. մարտին Մոսկվայի մետրոյում իրականացված պայթյունների համար:

В Италии арестован брат боевика Доку Умарова
Брат боевика Доку Умарова, 35-летний Руслан Умаров, арестован в воскресенье, 30 января, в Италии. Об этом сообщает Лента.ру со ссылкой на итальянское агентство ANSA.
Сотрудники правоохранительных органов Италии сняли Умарова с поезда, на котором он ехал из Франции, неподалеку от станции Местре. О том, что Руслан Умаров направляется в страну, итальянскую полицию известили французские спецслужбы. Сообщается, что брат известного боевика намеревался просить в Италии статуса беженца.
По данным "Радио Свобода", Руслан Умаров находится в центре временного содержания для нелегальных иммигрантов в провинции Гориция. Неизвестно, какое обвинение может быть ему предъявлено.
О реакции российских властей на арест Руслана Умарова ничего не известно.
Доку Умаров известен как лидер чеченских боевиков. По данным СМИ, Умаров - организатор захвата школы в Беслане в сентябре 2004 года. Кроме того, он заявлял о своей ответственности за взрывы в метро Москвы в марте 2010 года.