Թուրքագետ. Ռուսաստանը թույլ չի տա, որ Թուրքիան ակտիվանա
ԵԽԽՎ-ում Ղարաբաղի հարցով ենթահանձնաժողովի ստեղծումը կարելի է համարել կառույցի նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուի հաղթանակը։ Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
«Եթե ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության բոյկոտն օգնի, որ այդ ենթահանձնաժողովը ցրվի, շատ լավ կլինի, սակայն եթե Ղարաբաղի հարցով ենթահանձնաժողովը շարունակի իր գործունեությունը, մենք` ուզած-չուզած, պետք է մտնենք այդ խաղի մեջ»,- ասաց նա:
Հարցին, թե Չավուշօղլուի այդ հաղթնակը և թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ուժեղացումը կարո՞ղ են նպաստել ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցը ԵԱՀԿ ՄԽ-ից այլ ձևաչափ տեղափոխելուն, թուրքագետը պատասխանեց, որ նման բան հնարավոր չէ։ «ԵԱՀԿ համանախագահող երկրները կանեն ամեն բան, որ Թուրքիան մուտք չգործի եռանախագահության կազմ»,- ասաց Ա. Շաքարյանը։
Թուրքագետի խոսքերով` որքան էլ բարիդրացիական են Մոսկվայի և Թուրքիայի հարաբերությունները, սակայն Ռուսաստանը թույլ չի տա, որ Թուրքիան ակտիվանա այս գործընթացում:

Turkologist: Russia will not permit Turkey’s activization
Establishment of PACE subcommittee on Karabakh can be called PACE President Mevlut Cavusoglu’s victory, Turkologist Artak Shakaryan told reporters.
“It will be very good if Armenian delegation’s boycott contributes to dissolution of the subcommittee, but if the subcommittee continues to work, we will have to take part in that game,” the expert said.
Asked whether Cavusoglu’s victory and reinforcement of the Turkey-Azerbaijan tandem can contribute to movement of the Nagorno Karabakh settlement from OSCE Minsk Group to another format, the Turkologist said that it is impossible.
“OSCE co-chairing countries will do their best to hinder Turkey’s involvement in MG as a co-chairing country.”
Relations between Moscow and Turkey are good-neighborly, nevertheless Russia will not permit Turkey’s activization in this process, Shakaryan said.