Թուրքագետ. Ռուսաստանը թույլ չի տա, որ Թուրքիան ակտիվանա
ԵԽԽՎ-ում Ղարաբաղի հարցով ենթահանձնաժողովի ստեղծումը կարելի է համարել կառույցի նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուի հաղթանակը։ Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
«Եթե ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության բոյկոտն օգնի, որ այդ ենթահանձնաժողովը ցրվի, շատ լավ կլինի, սակայն եթե Ղարաբաղի հարցով ենթահանձնաժողովը շարունակի իր գործունեությունը, մենք` ուզած-չուզած, պետք է մտնենք այդ խաղի մեջ»,- ասաց նա:
Հարցին, թե Չավուշօղլուի այդ հաղթնակը և թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ուժեղացումը կարո՞ղ են նպաստել ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցը ԵԱՀԿ ՄԽ-ից այլ ձևաչափ տեղափոխելուն, թուրքագետը պատասխանեց, որ նման բան հնարավոր չէ։ «ԵԱՀԿ համանախագահող երկրները կանեն ամեն բան, որ Թուրքիան մուտք չգործի եռանախագահության կազմ»,- ասաց Ա. Շաքարյանը։
Թուրքագետի խոսքերով` որքան էլ բարիդրացիական են Մոսկվայի և Թուրքիայի հարաբերությունները, սակայն Ռուսաստանը թույլ չի տա, որ Թուրքիան ակտիվանա այս գործընթացում:

Россия не допустит активизации Турции в урегулировании конфликта
Создание в ПАСЕ подкомиссии по вопросу Нагорного Карабаха можно считать победой председателя этой структуры Мевлюта Чавушоглу, заявил сегодня журналистам тюрколог Артак Шакарян.
«Если бойкот армянской делегации в ПАСЕ поможет и подкомиссия будет распущена, то это будет очень хорошо, однако если подкомиссия по вопросу Нагорного Карабаха будет продолжать свою деятельность, мы вынуждены будем вступить в эту игру», - сказал А.Шакарян.
При этом тюрколог полностью исключил возможность, что победа Чавушоглу и усиление азербайджано-турецкого тандема могут привести к переносу процесса урегулирования карабахского конфликта из МГ ОБСЕ в другой формат.
«Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ сделают все возможное, чтобы Турция не вошла в состав сопредседателей», - сказал А.Шакарян.
По словам тюрколога, какими дружественными бы ни были отношения между Москвой и Анкарой, Россия не допустит активизации Турции в процессе урегулировании карабахского конфликта.