Ադրբեջանի ՌՕՈՒ Սու-25-ի վթարի պատճառը շասսին է եղել
Նախնական տվյալներով` Ադրբեջանի ՌՕՈՒ գրոհիչ Սու-25-ի վթարի պատճառը եղել է վայրէջքի ժամանակ չբացված շասսին: Այս մասին, Լենտա.ռու-ի համաձայն, հաղորդում է ԱՊԱ-ն` հղում անելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայությանը:
Հիշեցնենք, որ Սու-25-ը փետրվարի 3-ին կործանվել էր փորձարարական թռիչքի ժամանակ` Կյուրդամիրի շրջանի Սոր-Սոր գյուղից 3 կմ հեռավորության վրա: Կյուրդամիրը գտնվում է Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվից 170 կմ դեպի արևմուտք:
Պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայության ղեկավար Էլդար Սաբիրօղլուի խոսքով, միջադեպի արդյունքում ոչ-ոք չի տուժել: Երկու օդաչուներն էլ հասցրել են փրկվել: Գործակալության տվյալներով, Սու-25-ում գտնվել են գնդապետ-լեյտենանտ Զաուր Յուսիֆլին և կապիտան Խայամ Շյուքուրովը:
Հիշեցնենք, որ 2010 թ. մարտին Ադրբեջանում կրկին ինքնաթիռը Սու-25-ը համանման վթարի էր ենթարկվել: Այն ժամանակ օդաչուն զոհվել էր:

Initial causes of aircraft crash in Azerbaijan made public
A Su-25 Frogfoot close air support aircraft crashed on Thursday in the Kurdamir district of Azerbaijan, local media reported.
The Trend news agency cited Azeri Defense Ministry's spokesman Eldar Sabiroglu as saying that the crew ejected from the plane and survived the crash without injury.
The names of the pilots of the military aircraft are known, according to APA.
APA reports quoting military sources that they are officers of the Air Defense Forces – Lieutenant-Colonel Zaur Yusifli and Captain Khayyam Shukurov. The pilots were not injured in the crash.
The accident happened while the aircraft was landing. According to the initial causes, the landing gears were not lowered.