Ադրբեջանի ՌՕՈՒ Սու-25-ի վթարի պատճառը շասսին է եղել
Նախնական տվյալներով` Ադրբեջանի ՌՕՈՒ գրոհիչ Սու-25-ի վթարի պատճառը եղել է վայրէջքի ժամանակ չբացված շասսին: Այս մասին, Լենտա.ռու-ի համաձայն, հաղորդում է ԱՊԱ-ն` հղում անելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայությանը:
Հիշեցնենք, որ Սու-25-ը փետրվարի 3-ին կործանվել էր փորձարարական թռիչքի ժամանակ` Կյուրդամիրի շրջանի Սոր-Սոր գյուղից 3 կմ հեռավորության վրա: Կյուրդամիրը գտնվում է Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվից 170 կմ դեպի արևմուտք:
Պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայության ղեկավար Էլդար Սաբիրօղլուի խոսքով, միջադեպի արդյունքում ոչ-ոք չի տուժել: Երկու օդաչուներն էլ հասցրել են փրկվել: Գործակալության տվյալներով, Սու-25-ում գտնվել են գնդապետ-լեյտենանտ Զաուր Յուսիֆլին և կապիտան Խայամ Շյուքուրովը:
Հիշեցնենք, որ 2010 թ. մարտին Ադրբեջանում կրկին ինքնաթիռը Սու-25-ը համանման վթարի էր ենթարկվել: Այն ժամանակ օդաչուն զոհվել էր:

Причиной падения Су-25 ВВС Азербайджана стали шасси
По предварительным данным, причиной падения штурмовика Су-25 ВВС Азербайджана стали не раскрывшиеся во время посадки шасси. Об этом, согласно Лента.ру, сообщает APA со ссылкой на пресс-службу Минобороны республики.
Напомним, Су-25 разбился при выполнении тренировочного полета в шести километрах от села Сор-Сор Кюрдамирского района около 16:00 по московскому времени 3 февраля. Кюрдамир расположен в 170 километрах в западу от Баку, столицы Азербайджана.
По словам главы пресс-службы Минобороны Эльдара Сабироглу, в результате инцидента никто не пострадал. Оба пилота успели катапультироваться. По информации агентства из источников в министерстве обороны, на борту Су-25 находились полковник-лейтенант Заур Юсифли и капитан Хайям Шукюров.
В марте 2010 года в Азербайджане с самолетом той же модели произошел аналогичный инцидент. Тогда при аварии в ходе тренировочного полета погиб пилот Су-25.