Մերձավոր Արևելքը ողողել է բողոքի ցույցերի ալիքը
Ուրբաթ օրը զանգվածային բողոքի ակցիաներ են սպասվում ոչ միայն Եգիպտոսում, այլ նաև Սիրիայում, Հորդանանում, Լիբանանում և Եմենում:
Ինչպես հաղորդում է «Վեստի.ռու»-ն, Սիրիայում ցուցարարները կբողոքեն «կոռուպցիայի և ամենաթողության» դեմ: Հորդանանում ցուցարարներին կմիանան իսլամիստները: Նրանք կոչ են անում իշխանություններին անմիջապես բարեփոխումներ սկսել: Լիբանանում երեկ երեկոյան բողոքի ցույց է անցկացվել Բեյրութում Եգիպտոսի դեսպանատան մոտ:
Եգիպտոսի նախագահ Հոսնի Մուբարաքը հայտարարել է, որ պատրաստ է հրաժարական տալ, սակայն մտավախություն ունի` երկրում քաոս կսկսվի: Ինչպես հաղորդում է Բի-բի-սի-ն, նա հայտարարել է, որ «Մահմեդական եղբայրներ» իսլամիստական շարժումը կարող է օգտնվել առիթից և իշխանության գալ:
Կահիրեի գլխավոր հրապարակում շարունակում են մնալ հազարավոր ցուցարարներ: Եգիպտոսի ընդդիմությունն ուրբաթ օրը հայտարել է «Մուբարաքի վերջին օր»: Երկրի վարչապետ Ահմեդ Շաֆիկը կարգադրել է, որ ՆԳՆ ստորաբաժանումները չխոչընդոտեն սպասվող երթերին:

Ближний Восток охвачен волной протестов
Масштабные акции протеста ожидаются сегодня в ряде стран Ближнего Востока - Сирии, Иордании, Ливане и Йемене.
В Сирии должны пройти демонстрации против «произвола и коррупции». В Иордании к массовым демонстрациям присоединятся исламисты. Они призывают власти немедленно начать реформы. В Ливане демонстрация прошла у здания египетского посольства в Бейруте. Там собрались несколько тысяч суннитов, сообщает Вести.ру.
В Египте президент Хосни Мубарак заявил, что готов уйти в отставку немедленно, но опасается, что страна погрузится в хаос, если он это сделает. Как сообщает BBC russian, он выразил опасение, что исламистское движение «Братья-мусульмане» воспользуется политическим вакуумом в случае его отставки, чтобы придти к власти.
Тысячи демонстрантов продолжают оставаться в центре Каира. Египетская оппозиция призывает своих сторонников сделать пятницу «последним днем Мубарака». Согласно Вести.ру, премьер-министр Египта Ахмед Шафик уже отдал распоряжение МВД не препятствовать мирным маршам.