Մ. Գյուլթեքի. Դերսիմի գյուղերի 75%-ը հայաբնակ է
Դերսիմի բնակչության մեծ մասը հայկական արմատներ ունի, սակայն վախի պատճառով մարդիկ չեն կարողանում խոստովանել այդ մասին: Այսօր ասուլիսի ժամանակ այդ մասին հայտնեց Թուրքիայում գործող Դերսիմի հայերի դավանանքի և փոխօգնության միության հիմնադիր Միհրան Գյուլթեքին: Թուրքահայը, ով առաջին անգամ է եկել Հայաստան, տեղեկացրեց, որ մի քանի տարի առաջ նրա ընտանքը որոշեց բացահայտել արմատները և վերականգնել հայկական անունը, թեև մշտապես վտանգ կար, որ թուրքական իշխանությունները կարող են դա վտանգել:
«Դերսիմում մեր ընտանիքը բոլորի կողմից հայտնի է որպես հայի ընտանիք: Ընտանիքում շատ էր խոսվում հայկական արմատներին վերադառնալու խնդիրը: Երբ բացվեցին միջազգային մի քանի խոշոր արխիվներ, դրանց ծանոթանալուց հետո, դիմեցի դատարան` փոխեցի անունս, իսկ հետո հիմնեցի այս միությունը`Թուրքիայում գործող «Դերսիմի հայերի դավանանքի և փոխօգնության» միությունը», - ասաց բանախոսը:
Ըստ Մ.Գյուլթեքիի` թեև Թուրքիայի իշխանություններն այսօր չեն խոչընդոտում հայերին վերականգնել իրենց ինքնությունը և վերադարձնել հայկական անունները, ծպտյալ հայերը չեն դիմում այդ քայլի` վախենալով, որ իշխանությանը կարող են վերադառնալ ազգայնական ուժերը, և նրանց նկատմամբ հալածանքեր կիրականացվեն:
«Գուցե ներկայիս իշխանությունների կողմից ճնշում չկա, սական նրանք չեն գնում այդ քայլի` ավելի շատ հոգեբանական ճնշման պատճառով», - ասաց նա: Ըստ միության հիմնադրի` այսօր իրենց հայկական արմատների մասին խոսում է շուրջ 200 ընտանիք, իսկ Դերսիմի գյուղերի 75%-ը հայաբնակ է:

Мигран Гюльтеки: Население 75% селений Дерсима – армяне
Большая часть населения турецкого Дерсима имеет армянские корни, однако из-за страха люди не могут признаться в этом, заявил сегодня журналистам основатель действующего в Турции Союза взаимопомощи и веры армян Дерсима Мигран Гюльтеки.
Впервые посетивший Армению турецкий армянин сообщил, что несколько лет назад его семья решила заявить о своих армянских корнях и восстановить армянское имя, несмотря на постоянную опасность, исходящую от властей Турции.
«В Дерсиме наша семья всем известна как армянская. В семье много говорилось о возвращении к армянским корням. Когда были открыты несколько крупных международных архивов, я ознакомился с ними и обратился в суд, чтобы сменить имя, а затем основал в Турции первый Союз взаимопомощи и веры армян Дерсима», - отметил Мигран Гюльтеки.
По его словам, несмотря на то, что власти Турции сегодня не препятствуют армянам в вопросе восстановления национальной идентичности, тем не менее, криптоармяне не идут на этот шаг, боясь, что к власти могут прийти националистические силы и против них начнутся гонения.
«Возможно, нынешними властями Турции давление и не оказывается, однако криптоармяне не идут на этот шаг по большей части из-за психологического давления», - отметил он. По словам основателя Союза, сегодня о своих армянских корнях говорят порядка 200 семей, а население 75% селений Дерсима – армяне.