Դերսիմի հայերը ցանկանում են հայաստանցիների հետ կապեր հաստատել
Դերսիմի երիտասարդությունը նախընտրում է հրավիրել հայաստանիցի երիտասարդությանն իրենց մոտ, քան` այցելել Հայաստան: Այդ մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Թուրքիայում գործող` Դերսիմի հայերի դավանանքի և փոխօգնության միության հիմնադիր Միհրան Գյուլթեքին:
«Դերսիմի հայերը առայժմ չեն կարող այցելել Հայաստան երկու պատճառով: Նախ` մտավախություն ունենալով, որ հայաստանցիներն իրենց չեն ընդունի որպես հայրենակից, մյուսը` դեռ չկան անհրաժեշտ հոգևոր կապերը», - պարզաբանեց նա:
Բանախոսը հիշեցրեց, որ դավանափոխ հայերը, ինչպիսին է Դերսիմի բնակչության մեծագույն մասը, Թուրքիայում որպես հայ չեն ընդունվում:
«Նրանք մահմեդական են: Նախ` պետք է քրիստոնեություն ընդունեն, մկրտվեն: Ամբողջությամբ ինքնությունը վերականգնելու համար պետք է դիմել դատարան և հիմնավոր փաստեր ներկայացնել», - ասաց նա:
Հայաստանի հետ հոգևոր կապերը հաստատելու նպատակով Միհրան Գյուլթեքին Հայաստանի երիտասարդությանը փոխանցեց Դերսիմի երիտասարդության հրավերը՝ այցելել Դերսիմ, իսկ Հայաստանի մշակութային ակումբներին` մասնակցել արդեն 5-րդ տարին օգոստոսի վերջին այդ քաղաքում ընթացող մշակութային փառատոնին:

Dersim Armenians seek to establish ties with Armenia
The Armenian youth of Dersim prefers to invite Armenia-based youth to Turkey rather than to visit Armenia, founder of “Union of Dersim Armenians” Mihran Gultekin told a news conference in Yerevan.
“The Dersim-based Armenians do not visit Armenia first of all because they fear they will not be perceived as Armenians in Armenia, besides, there are no necessary spiritual ties,” M. Gultekin said.
He reminded that the Dersim population, converted Armenians, is not perceived as Armenians in Turkey.
“They are Moslems. First of all they need to adopt Christianity, to be baptized. To restore their Armenian identity, they need to apply to court and introduce evidence of their Armenian descent,” Gultekin said.
To establish spiritual ties with Armenia, he conveyed Dersim youth’s invitation to Armenia’s youth to visit Dersim and called on Armenia’s cultural centers to participate in the 5th cultural festival to be held in Dersim this August.