Բ.Նեթանյահու. Իրանի հրթիռները վտանգում են Եվրոպան
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն Երուսաղեմում գտնվող եվրոպացի խորհրդարանականների հետ հանդիպման ժամանակ կոչ է արել Եվրոպայի երկրներին համախմբվել Իրանի միջուկային նկրտումների դեմ պայքարում: Այդ մասին հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք այսօր տեսնում ենք, թե ինչպես է Իրանը, միջուկային զենք չունենալով հանդերձ, ազդում Լիբանանի, Աֆղանստանի, Եմենի, Պակիստանի, Պաղեստինի ինքնավարության և նույնիսկ Հարավային Ամերիկայի քաղաքականության վրա: Պատկերացրեք, թե ինչի է նա ընդունակ, եթե ունենա այն», - ասել է Իսրայելի վարչապետը:
Նեթանյահուն կոչ է արել եվրոպացիներին հարց տալ, թե ինչո՞ւ Իրանը, իր զինանոցում ունենալով մինչև Իսրայել հասնող հրթիռներ, շարունակում է մեծացնել դրանց ազդեցության հեռավորությունը:
«Իրանի հրթիռները վտանգում են Եվրոպան, և ոչ մի դեպքում չի կարելի անտեսել այդ մտադրությունները», - նշել է Նեթանյահուն:

Netanyahu: “Don't underestimate Iran threat”
Israel’s Prime Minister Benjamin Netanyahu at the European Friends of Israel conference held Monday at the Knesset warned European parliamentarians on hand about the danger inherent in Iran's attempts to acquire a nuclear bomb, Israel News reports.
He said that the events in Egypt were minor compared to a "greater earthquake that may shock the region and the entire world" in case Iran develops nukes. Netanyahu noted that Iran is already sending its tentacles worldwide, saying: "This is what they're doing without nuclear weapons. Imagine what they'll do with them."
On the same topic, the PM stressed that Europe too was in Iran's sights. "Today already Iran possesses missiles that can reach Israel. Why do they continue to boost the range of their missiles, you ask? In order to reach you."
Netanyahu urged the visitors not to underestimate the Iranian threat, adding that the West at times finds it difficult to recognize fanaticism when it hides behind a suit and tie.