Բ.Նեթանյահու. Իրանի հրթիռները վտանգում են Եվրոպան
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն Երուսաղեմում գտնվող եվրոպացի խորհրդարանականների հետ հանդիպման ժամանակ կոչ է արել Եվրոպայի երկրներին համախմբվել Իրանի միջուկային նկրտումների դեմ պայքարում: Այդ մասին հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք այսօր տեսնում ենք, թե ինչպես է Իրանը, միջուկային զենք չունենալով հանդերձ, ազդում Լիբանանի, Աֆղանստանի, Եմենի, Պակիստանի, Պաղեստինի ինքնավարության և նույնիսկ Հարավային Ամերիկայի քաղաքականության վրա: Պատկերացրեք, թե ինչի է նա ընդունակ, եթե ունենա այն», - ասել է Իսրայելի վարչապետը:
Նեթանյահուն կոչ է արել եվրոպացիներին հարց տալ, թե ինչո՞ւ Իրանը, իր զինանոցում ունենալով մինչև Իսրայել հասնող հրթիռներ, շարունակում է մեծացնել դրանց ազդեցության հեռավորությունը:
«Իրանի հրթիռները վտանգում են Եվրոպան, և ոչ մի դեպքում չի կարելի անտեսել այդ մտադրությունները», - նշել է Նեթանյահուն:

Нетаньяху призвал сплотиться против ядерных амбиций Ирана
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, выступая в Иерусалиме перед делегацией европейских парламентариев, призвал страны Европы сплотиться в борьбе против ядерных амбиций Ирана, сообщает ИТАР-ТАСС.
«Уже сегодня мы видим, как Иран, еще даже не имея ядерного оружия, влияет на политику в Ливане, Афганистане, Йемене, Пакистане, Палестинской автономии и также в Южной Америке, - сказал премьер. - Представьте себе, на что они будут способны с ним».
Нетаньяху призвал европейцев задуматься, зачем Иран, уже имея в арсенале ракеты, способные достичь территории Израиля, продолжает увеличивать их дальность.
«Иранские ракеты угрожают Европе, и ни в коем случае нельзя недооценивать их намерения», - подчеркнул Нетаньяху.