Ադրբեջանը հերթական անգամ խոչընդոտել է շփման գծի դիտարկամնը
ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ` փետրվարի 8-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում` Ասկերանի ուղղությամբ:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող, փոխգնդապետ Իմրե Պալատինուսը/Հունգարիա/ և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի/ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնական Ժասլան Նուրտազինը/Ղազախստան/:
Հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Քրիստո Քրիստովը/Բուլղարիա/ և Վիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա/:
Դիտարկման ժամանակ կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել: Սակայն ադրբեջանական կողմը, ի տարբերություն ղարաբաղյան կողմի, հերթական անգամ ԵԱՀԿ առաքելությանը դուրս չի բերել իր առաջնային գծի` նախօրոք փոխհամաձայնեցված կետ, ինչի արդյունքում դիտարկման խմբերը ստիպված են եղել դիտարկումն իրականացնել ավելի հեռավոր տարածությունից:

Azerbaijan again hinders OSCE monitoring
On February 8, in accordance with the earlier achieved agreement with the NKR authorities, the OSCE mission conducted а regular monitoring of the line of contact of Nagorno Karabakh and Azerbaijani Armed Forces in the Askeran direction, NKR MFA said.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was held by Coordinator of the OSCE Office Lieutenant-Colonel Imre Palatinus (Hungary) and Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Zhaslan Nurtazin (Kazakhstan).
From the opposite side, the monitoring was held by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Hristo Hristov (Bulgaria) and William Pryor (Great Britain).
During the monitoring no violation of cease-fire regime was registered. However, the Azerbaijani side, unlike the Karabakhi one, once again did not lead the OSCE mission to the earlier agreed point of its front-lines, as a result of which the monitoring was to be conducted from a farther distance.