Դոկու Ումարովը իր վրա վերցրեց «Դոմոդեդովոյի» ահաբեկչությունը
Հյուսիսային Կովկասի գրոհայինների առաջնորդ Դոկու Ումարովը իր վրա է վերցրել Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում տեղի ունեցած ահաբեկչության պատասխանատվությունը: Այդ մասին նա հայտարարում է համացանցում տեղադրված տեսանյութում` ընդգծելով, որ նման գրոհները դեռ կշարունակեն: Այս մասին հաղորդում է Բի-բի-սի-ն: (Տեսանյութ)
Հիշեցնենք, «Դոմոդեդովո» օդնավակայանում ահաբեկչությունը տեղի է ունեցել 2011-ի հունվարի 24-ին: Մահապարտ-ահաբեկչի կողմից իրականացրած պայթյունի հետևանքով զոհվել է 36 մարդ:
Ըստ ԶԼՄ-ների` Ումարովը նաև կազմակերպել է 2004 թ.-ին Բեսլանում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը: Բացի այդ, նա իր վրա էր վերցրել 2010 թ.-ին Մոսկվայի մետրոպոլիտենում տեղի ունեցած պայթյունների պատասխանատվությունը:

Доку Умаров взял на себя ответственность за взрыв в Домодедово
Лидер боевиков Северного Кавказа Доку Умаров взял на себя ответственность за взрыв в московском аэропорту Домодедово, сообщает Би-би-си. (Видео)
Умаров разместил свое видеообращение в интернете и подчеркнул, что подобные нападения будут продолжаться.
24 января в зале международного прилета московского аэропорта Домодедово смертник привел в действие начиненное металлическими поражающими элементами взрывное устройство. Погибли 36 человек.
По данным СМИ, Умаров - организатор захвата школы в Беслане в сентябре 2004 года. Кроме того, он заявлял о своей ответственности за взрывы в метро Москвы в марте 2010 года.