Ասսանժը «The Guardian»-ին դատի չի տա
Տեղեկությունները, թե WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասսանժը պատրաստվում է դատի տալ «The Guardian» թերթին` զրպարտության մեղադրնքով, չեն հաստատվել: Այդ մասին, ըստ Lenta.ru-ի, հայտնել է պարբերականի խմբագիր Դեյվիթ Լեյը` Twitter-ի իր էջում:
«Ասսանժը չի պատրաստվում դատի տալ «The Guardian» թերթին` զրպարտության համար: Դա հաստատել է նրա փաստաբան Մարկ Սթիվենսը: Ուրախ եմ, որ Ջուլիանը երկերեսանի չէ»,- ասված է Լեյի հաղորդագրության մեջ:
Այն մասին, որ Ասսանժը հայց է նախապատրաստում թերթի դեմ, հայտնել էր «The Independent» թերթը` փետրվարի 7-ին: Ըստ այդ հրապարակման` հայցի համար հիմք կարող էին լինել այն պնդումները, որոնք տեղ էին գտել WikiLeaks-ի վերաբերյալ պարբերականի թղթակիցների կողմից հրապարակված գրքում:
Հիշեցննք, որ «The Guardian»- ը WikiLeaks-ի բացառիկ գործընկերն է և նախապես ստացել ու հրապարակման էր նախապատրաստել ԱՄՆ Պենտագոնի և Պետքարտուղարության գաղթնի փաստաթղթերը:

Редактор The Guardian опроверг иск Ассанжа к изданию
Сообщения о том, что основатель WikiLeaks Джулиан Ассанж намерен подать в суд за клевету на газету The Guardian, не подтвердились. Об этом редактор газеты Дэвид Лей (David Leigh) сообщил в своем микроблоге на сервисе Twitter со ссылкой на адвоката Ассанжа.
"Ассанж не подает в суд на The Guardian за клевету. Это подтвердил его адвокат Марк Стивенс. Я рад, что Джулиан не оказался лицемером", - говорится в сообщении Лея.
О том, что основатель WikiLeaks пригрозил изданию судом, в понедельник, 7 февраля сообщила газета The Independent. В заметке говорилось, что поводом послужили некоторые утверждения, которые содержались в изданной журналистами газеты книге о деятельности его сайта.
Девид Лей является соавтором книги вместе с московским корреспондентом The Guardian Люком Хардингом, недавно высланным из России без объяснения причин.
Газета The Guardian являлась британским партнером WikiLeaks при обнародовании масштабных утечек документов Пентагона и Госдепартамента США. Редакция газеты получала документы заранее и помогала готовить их к публикации.