«Լոռու մարզի Ախթալա քաղաքի բնակիչ Վ. Փարսադանյանի հաղորդման հիման վրա նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ Լոռու մարզի Ախթալա քաղաքում գործող «Մեթլ փրինս Էլ Թի Դի կորպորացիայի» նախագահ, «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի» գլխավոր տնօրեն Ս.-Գ. Դեր-Բողոսյանը 2009-2010թթ. ընթացքում, գումարների տրամադրմամբ նյութական օգնություն ցուցաբերելով Ախթալա քաղաքի անչափահաս բնակիչներին և օգտագործելով վերջիններիս անչափահաս լինելու հանգամանքը` դրանով իսկ նրանց դնելով նյութական և այլ կախվածության մեջ, նշված ժամանակահատվածում «Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի» վարչական շենքի բնակելի տարածքում և Ախթալա քաղաքում գտնվող իր տանը, Ա. Ջ.-ին և Ն. Փ.-ին պարբերաբար հարկադրել է իր հետ սեքսուալ բնույթի գործողություններ ունենալուն և համասեռամոլության»,- այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժինը:
Ըստ տեղեկատվության` ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի հատկանիշներով: Իսկ քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողությունը իրականացնում է ՀՀ գլխավոր դատախազության Ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչությունը:

Дело экс-советника премьера Армении контролирует Генпрокуратура
В следственном управлении Службы национальной безопасности Армении возбуждено уголовное дело по статье 140 Уголовного кодекса Армении в отношении владельца Ахталинского горно-обогатительного комбината, бывшего советника премьер-министра Армении Сероба Тер-Погосяна, сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении.
Согласно сообщению, в ходе подготовки материалов на основании заявления жителя города Ахтала Лорийской области В.Парсаданяна выяснилось, что председатель действующей в городе корпорации Metal Prince, генеральный директор Ахталинского горно-обогатительного комбината С.Тер-Погосян в 2009-2010 гг., оказывая финансовую помощь несовершеннолетним жителям города, ставя их тем самым в финансовую и иную зависимость, периодически принуждал А.Дж. и Н.П. к действиям сексуального характера и гомосексуализму в жилой части административного здания комбината или в своей квартире в Ахтале.
Контроль над законностью проведения предварительного следствия по данному уголовному делу осуществляет соответствующее управление Генеральной прокуратуры Армении.