Բաբիտա Բիսվասը ներկայացրեց իր կտավները` վարլի ոճում
Այսօր Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվեց հնդիկ վարլի ժողովրդական ոճի նկարչուհի Բաբիտա Բիսվասի նկարների ցուցահանդեսը:
Բացման խոսքում Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը նշեց, որ նկարչուհու կտավներում ազգայինն է ու ժամանակակիցը:
Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աչալ Կումար Մալհոտրան իր հերթին ընդգծեց, որ 2010 թ.-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի` Հնդկաստան կատարած այցի ժամանակ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն` երկուստք իրականացնել մշակութային միջոցառումներ. Բաբիտա Բիսվասի ցուցահանդեսը առաջին քայլն է:
«Այս միջոցառումների նպատակն է թե' հայերին, թե' հնդիկներին ծանոթացնել ներկա մշակութային հարուստ ժառանգությանը, որ երկու երկրներն էլ ունեն»,- շեշտեց Ա. Կ. Մալհոտրան:
«Վարլի ոճը ծագել է ավելի քան 2 հազար տարի առաջ: Ուղղակի այն ժամանակ օգտագործում էին մանուշակագույն ֆոն և նկարվում էր սպիտակ գույնով: Ես ընդամենը գունավորել եմ վարլի ոճը և ստեղծել իմ կերպարները հնդկական առասպելաբանությունից»,- ընդգծեց Բաբիտա Բիսվասը:
Նշենք, որ վարլի նկարչությունը սերում է Հնդկաստանի Մահարաշտրա նահանգից: Վարլիները Մահարաշտրայի Տհանա բնակավայրի բնիկներն են, որոնք ապրում են հասարակ կավից և եղեգից պատրաստված տնակներում:

В Ереване представлены полотна индийской художницы в стиле Варли
В Национальной галерее Армении сегодня открылась выставка работ индийской художницы Баббиты Бисвас в стиле Варли.
Открывая выставку, директор Национальной галереи Фараон Мирзоян подчеркнул, что в творчестве художницы гармонично сочетаются национальный и современный стили.
Посол Индии в Армении Ачар Кумар Малхотра в свою очередь отметил, что в ходе визита главы МИД Армении в Индию в 2010 году была достигнута договоренность о проведении культурных мероприятий в двух странах. Как сообщил посол, выставка Баббиты Бисвас стала первым шагом в данном направлении. «Целью этих мероприятий является ознакомление армян и индийцев с богатым культурным наследием двух стран», - отметил А.К. Малхотра.
«Стиль Варли имеет историю двух тысячелетий. Когда-то в этом стиле использовался фиолетовый фон, и преобладали белые рисунки. Я просто расширила гамму цветов и в своих работах обращаюсь к образам индийской мифологии», - подчеркнула Баббита Бисвас.
Отметим, что традиционно стиль Варли изображает быт племени Варли из штата Махараштра. Представители этого племени живут в простых глиняных домах, покрытых кизяком. Рисунки Варли просты, однако очень образны.