Կարծիք. ՄԽ պասիվութության դեպքում ԼՂ հիմնախնդրի լուծումը կսառեցվի
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` հունվարի 24-ի այցելությունը տարածաշրջան և նրանց հանդիպումը ՀՀ նախագահի հետ շարունակում է մնալ որպես քաղաքական հերթական այցելություններից և հանդիպումներից մեկը: Այսօր ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Այդ այցելություններով դեռ ոչ մի հարց չի լուծվի», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի` համանախագահների գործունեությունը երկու նպատակ է հետապնդում:
«Նրանց գործունեության առաջին նպատակն այն է, որ ղարաբաղյան ողջ գործընթացը միջազգայնանա: Երկրորդն էլ, որ այս բանակցություններում համանախագահները միջնորդ հանդիսանան Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև»,-պարզաբանեց Ալ.Իսկանդարյանը:
Քաղաքագետի կարծիքով` եթե Մինսկի խումբը նման գործունեություն չծվալի և միջնորդ չհանդիսանա երկրների միջև, ապա հարցի լուծումը կսառեցվի:

Пассивность МГ ОБСЕ может привести к замораживанию конфликта
Визит сопредседателей Минской группы ОБСЕ 24 января в регион и их встреча с президентом Армении является очередной в числе аналогичных политических встреч и визитов. Такое мнение высказал сегодня журналистам директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
«Эти визиты пока не решили ни одного вопроса», - отметил политолог.
По словам А.Искандаряна, деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ преследует две цели.
«Прежде всего, их деятельность направлена на то, чтобы процесс урегулирования стал международным, а во-вторых, на то, чтобы в переговорном процессе сопредседатели выступали посредниками между Азербайджаном и Арменией», - уточнил А.Искандарян.
Как отметил политолог, если Минская группа ОБСЕ не будет осуществлять подобную деятельность и выступать посредником между двумя странами, решение вопроса будет заморожено.