ԱՄՆ-ում շրջանառության մեջ է դրվում նոր 100 դոլարանոց թղթադրամ
ԱՄՆ-ում շրջանառության մեջ է դրվում նոր 100 դոլարանոց թղթադրամ: Այն հագեցած է պաշտպանիչ մի քանի տարրերով, ինչը նշանակում է, որ այն կեղծելն առավել դժվար կլինի:
Ինչպես հաղորդում է «Ռոսիա-24»-ը, նոր թղթադրամն ունի կապույտ գույնի 3D-ժապավեն: Թղթադրամը շրջելիս` հնարավոր կլինի տեսնել, թե ինչպես դրա վրա պատկերված զանգակները վերափոխվում են 100 թվի: Ընդ որում, ժապավենը անմիջապես ներդրված է թղթի մեջ, այլ ոչ թե` վրան տպված: Թղթադրամը նաև հագեցած է ևս մեկ պաշտպանիչ թելով և հավելյալ ջրանշաններով: Նորությունների շարքում նաև միկրոկնիքն է, իսկ շրջելու ժամանակ որոշ պատկերներ փոխում են իրենց գույնը:
Բենջիամին Ֆրանկլինի դիմանկարից աջ` թղթադրամի վրա գտնվում է նրա պատկերով ջրանշան, որը երևում է թղթադրամի երկու կողմերից: Ֆրանկլինի օձիքին կարելի է կարդալ THE UNITED STATES OF AMERICA խոսքերը և ոսկե փետուրի երկարությամբ գտնել ONE HUNDRED USA խոսքերը:

США вводят в обращение новую стодолларовую купюру
Соединенные Штаты Америки вводят в обращение новую стодолларовую купюру. Денежный знак снабжен несколькими защитными элементами, а значит, подделать его будет гораздо труднее.
Как сообщает «Россия-24», во-первых, новая банкнота снабжена защитной 3D-лентой синего цвета. Поворачивая купюру, можно будет увидеть, как изображенные на ней колокольчики меняются на цифру 100. При этом лента вплетена в бумагу, а не напечатана на ней. А значит, подделать новую купюру будет гораздо сложнее.
Банкнота также снабжена еще одной защитной нитью и дополнительными водяными знаками. Среди новшеств также микропечать. А некоторые объекты, изображенные на купюре, меняют цвета при повороте.
Все эти нововведения повысили стоимость производства купюры с 11 до 14 центов. Презентация денежного знака состоялась в апреле прошлого года.
Справа от портрета Бенджамина Франклина на банкноте находится водяной знак с его же изображением, видимый с обеих сторон банкноты.
На воротнике Франклина можно прочесть слова THE UNITED STATES OF AMERICA и найти надпись ONE HUNDRED USA вдоль золотого пера.