«Համանախագահները պետք է տուրք տան քաղաքական տրամաբանությանը»
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները ԼՂ հակամարտության բանակցային գործընթացում Սումգայիթի հարցը գործոն դարձնելուն կողմ չեն լինի: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը:
«Մինսկի խումբը կարգավորման այնպիսի ծրագիր է առաջարկել, որը բացառում է փախստականների խնդրի արծարծումը: Հետևաբար, եթե այս բանակցային տրամաբանության շրջանակներում արծարծվի հայ փախստականների խնդիրը, ապա իրենց առաջարկած ծրագիրը կփլուզվի»,- նկատեց Ա. Մելիքյանը:
Ա. Մելիքյանը հիշեցրեց, որ համանախագահներն արդեն 6 տարի է նույն բանն են ասում ու ժամանակն է, որ իրենք էլ իրենց գործողությունների և արդյունքների մեջ թարմություն մտցնեն և ավելի շատ տուրք տան իրական քաղաքական տրամաբանությանն ու իրավիճակի ստույգ գնահատմանը, ոչ թե իրենց ծրագրերին:

Co-chairs’ policy needs to be based on political logic - Melikyan
OSCE Minsk Group co-chairing countries won’t agree to make the issue of Sumgait a factor in the Nagorno Karabakh settlement process, former NKR Foreign Minister Arman Melikyan told a news conference.
“Minsk Group program on settlement of NK conflict rules out a possibility of raising the problem of refugees. Therefore, raising the problem of Armenian refugees within this format would frustrate their program,” Melikyan noted.
He reminded that it’s time the co-chairs update their policy adding that this policy should rather be based on real political logic and exact assessment of the situation than their own programs.