«Համանախագահները պետք է տուրք տան քաղաքական տրամաբանությանը»
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները ԼՂ հակամարտության բանակցային գործընթացում Սումգայիթի հարցը գործոն դարձնելուն կողմ չեն լինի: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը:
«Մինսկի խումբը կարգավորման այնպիսի ծրագիր է առաջարկել, որը բացառում է փախստականների խնդրի արծարծումը: Հետևաբար, եթե այս բանակցային տրամաբանության շրջանակներում արծարծվի հայ փախստականների խնդիրը, ապա իրենց առաջարկած ծրագիրը կփլուզվի»,- նկատեց Ա. Մելիքյանը:
Ա. Մելիքյանը հիշեցրեց, որ համանախագահներն արդեն 6 տարի է նույն բանն են ասում ու ժամանակն է, որ իրենք էլ իրենց գործողությունների և արդյունքների մեջ թարմություն մտցնեն և ավելի շատ տուրք տան իրական քաղաքական տրամաբանությանն ու իրավիճակի ստույգ գնահատմանը, ոչ թե իրենց ծրագրերին:

МГ ОБСЕ должна учитывать реальную политическую логику
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ будут против использования вопроса сумгаитских погромов как фактора в процессе урегулирования карабахского конфликта. Такое мнение высказал сегодня журналистам бывший министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Арман Меликян.
«Минская группа предложила такую программу урегулирования, которая исключает постановку вопроса беженцев. Следовательно, если в этом переговорном процессе будет озвучиваться вопрос армянских беженцев, предложенная МГ ОБСЕ программа провалится», - отметил А.Меликян.
А.Меликян отметил, что сопредседатели говорят об одном и том же уже шестой год, и пришло время, чтобы они привнесли в свои действия и результаты немного свежести. По его мнению, сегодня посредникам нужно сконцентрироваться на реальной политической логике и точной оценке ситуации, а не на своих программах.