ԱԳ նախարար. Բաքուն հետաքրքրված չէ ԼՂ հարցի լուծմամբ
Ադրբեջանը մտադիր է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ձևաչափը տեղափոխել այլ հարթակներ: Այդ մասին այսօր Ուկրաինայի արտգործնախարար Կոնստանտին Գրիշչենկոյի հետ համատեղ ասուլիսին հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` անդրադառնալով ԵԽԽՎ-ում ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովի վերաբացմանը:
«Ադրբեջանը փորձում է հակամարտության լուծումը գտնել ոչ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Ադրբեջանը պարզապես փորձում է իր ներքին պրոպագանդան արտահանել արտաքին ասպարեզ», - ասաց Է.Նալբանդյանը:
Ըստ ՀՀ ԱԳ նախարարի` Բաքուն փորձում է աղմուկ բարձրացնել հակամարտության շուրջ, այլ ոչ թե զբաղվել կոնկրետ դրա լուծմամբ:
Անդրադառնալով ԵԽԽՎ-ում ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովի վերաբացմանը` ՀՀ ԱԳ նախարարը կարծիք հայտնեց, որ «նախկինում այդ կառույցի գործունեությունը առանձնապես արդյունավետությամբ աչքի չէր ընկնում` բանակցային գործընթացում առաջընթացի ապահովման տեսանկյունից»:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի դիրքորոշումն արտահայտված է մեր խորհրդարանականների հայտարարություններում:

Баку не заинтересован в реальном решении карабахского конфликта
Азербайджан заинтересован в вынесении карабахского вопроса в иные форматы, а не продолжением существующего уже долгие годы формата, заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян, комментируя возобновление деятельности подкомиссии ПАСЕ по Карабаху.
«Азербайджан пытается найти разрешение конфликта не посредством сопредседателей Минской Группы ОБСЕ. Азербайджан просто пытается перевести свою внутреннюю пропаганду на внешнюю арену», - сказал Э.Налбандян на совместной пресс-конференции с главой МИД Украины Константином Грищенко.
По словам Э.Налбандяна, Баку пытается пошуметь по поводу конфликта, а не заняться конкретно его урегулированием.
Касаясь деятельности подкомиссии, глава МИД Армении выразил мнение, что «предыдущая деятельность этой структуры не отличилась особой эффективностью с точки зрения способствования продвижения переговорного процесса». Э.Налбандян подчеркнул, что позиция Армении выражена непосредственно заявлениями армянских парламентариев.