ԼՂՀ հակամարտությունը խանգարում է Սահակաշվիլիի երազանքին
Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի և Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմետ Դավութօղլուի հանդիպումը, որի ժամանակ քննարկվել են անվտանգության և տնտեսության ոլորտում տարածաշրջանային համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Ինչպես տեղեկացնում է Ռոսբալտ.ռու-ն, հանդիպումը տեղի է ունեցել փակ դռների հետևում։ Ըստ աղբյուրի` քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև Անդրկովկասի ինտեգրացիոն գործընթացներն` անվտանգության և տնտեսության ոլորտներում:
«Միացյալ Կովկասն իմ վաղեմի երազանքն է։ Տարածաշրջանի երկրների առաջնորդները, մասնավորապես` Ադրբեջանի և Հայաստանի, համաձայն են ինձ հետ այդ մղումների առումով»,– ընդգծել է Սահակաշվիլին։
Միևնույն ժամանակ Վրաստանի նախագահը նշել է, որ, անկասկած, տվյալ գաղափարի իրականացման ճանապարհին բազմաթիվ խոչընդոտներ կլինեն, որոնց թվում նա մասնավորցրել է նաև հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը:
«Սակայն գոյություն ունեն նաև տարածաշրջանի երկրները միավորող դրական կողմեր, ինչպես օրինակ Վրաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանն անցնելու պարզեցված կարգը, որը գործում է «մեկ կանգառ» ռեժիմով, երբ տրանսպորտային միջոցների վարորդներն անգամ չեն լքում իրենց տեղերը։ Տարածաշրջանի մյուս երկրները կարող են «ընդօրինակել» այդ պրակտիկան»,– ասել է Միխեիլ Սաակաշվիլին։
Աղբյուրը հայտնում է, որ Վրաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարներ Գրիգոլ Վաշաձեն և Ահմետ Դավութօղլուն քննարկել են վրաց-թուրքական սահմանի անցումը պարզեցնելու մասին մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է սահմանը հատելուն` անձը հաստատող փաստաթղթով: Թուրք նախարարը նաև խոստացել է, թե Անկարան կսատարի Թբիլիսիին ԵԱՀԿ-ում:

Армяно-азербайджанский конфликт затрудняет мечту Саакашвили
Президент Грузии Михаил Саакашвили и глава МИД Турции Ахмет Давутоглу обсудили в Тбилиси вопросы сотрудничества в региональном масштабе в сфере безопасности и экономики. Как передает Росбалт.ру, встреча прошла за закрытыми дверями.
Саакашвили и Давутоглу обсудили вопросы двусторонних отношений, а также развития интеграционных процессов на уровне Закавказья, охватывающих как экономические вопросы, так и вопросы безопасности.
«Объединенный Кавказ — моя давняя мечта. И лидеры стран региона, в частности лидеры Азербайджана и Армении, согласны со мной в этих устремлениях», — подчеркнул Саакашвили.
В то же время, президент Грузии подчеркнул, что, несомненно, на пути реализации данной идеи будет много трудностей, касающихся в том числе армяно-азербайджанского конфликта.
«Однако есть и позитивные моменты, объединяющие страны региона. Это упрощенный режим пересечения границы между Грузией и Турцией, который функционирует в режиме «одной остановки», а водителям транспортных средств даже не надо покидать свои места. Это может стать примером для остальных стран региона», — отметил президент Грузии.
Источник отмечает, что министры иностранных дел Грузии Григол Вашадзе и Турции АхметДавутоглу рассмотрели на встрече вопрос облегчения перехода грузино-турецкой границы. Обсуждалась возможность пересечения границы при наличии удостоверения личности. Турецкий министр же отметил, что Анкара поддержит Грузию в ОБСЕ.
На следующей встрече министров, которая состоится в ближайшее время, будут обсуждаться вопросы региональной безопасности и грузино-российские отношения.