Կարծիք. ՀՀ և ԼՂՀ շուրջ մթնոլորտն ավելի դրական է դարձել
Ղարաբաղյան պատերազմի վերսկսման հնարավորությունները ավելի են նվազել, քան նախորդ տարի: Նման տեսակետ այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց «Նորավանք» հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը:
«Որևիցե մեկն այսօր չի կարող ճշգրիտ ասել` կլինի՞ պատերազմ, թե ոչ, բայց և այնպես այս տարի գոնե բոլոր նախանշանները կան. այդ պատերազմի հավանականությունն ավելի նվազել է, քան նախորդ տարի», - ասաց նա: Ըստ բանախոսի` սա, առաջին հերթին, հայկական կողմի դիվանագիտական, կազմակերպչական քայլերի շնորհիվ է:
Գ.Հարությունյանի կարծիքով, ԼՂ կարգավորման գործընթացի համար մեծ նշանակություն է ստանում նաև կրոնական գործոնը: Ըստ փորձագետի` խնդիրների նկատմամբ աշխարհում փոխվել է վերաբերմունքը և սկսել են ավելի շատ կարևորել քրիստոնեական գործոնը, ինչից էլ բխում է այն, որ Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ մթնոլորտն ավելի դրական է դարձել:
«Հասկացել են, որ կան ավելի կարևոր արժեքներ, քան նավթն ու գազը, ինչն էլ կարող է լավատեսություն ներշնչել», - ասաց բանախոսը` որպես օրինակ բերելով Հարավային Սուդանի նախադեպը:
«Ոչ մեկի համար էլ գաղտնիք չէ, որ քրիստոնեական Սուդանի տարանջատումը ամերիկյան նախագիծ էր, և նույնը կարելի է նկատել նաև Եվրոպայում: Մենք տեսնում ենք, որ եվրոպացիներն այսօր ավելի շատ թեքվում են դեպի քրիստոնեությունը, ինչը որոշակիորեն բարելավում է մթնոլորտը Ղարաբաղի առումով` դեպի քրիստոնեական ազգ, որը փորձում է ինքնորոշվել ինչպես Սուդանը և այլն», - պարզաբանեց Գ.Հարությունյանը:

Директор фонда «Нораванк»: Вероятность войны снизилась
Директор фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян считает, что вероятность новой карабахской войны снизилась.
«Никто не может точно сказать, будет война или нет, но по всем признакам, хотя бы в этом году вероятность войны уменьшилась. Это, в первую очередь, произошло благодаря усилиям армянской дипломатии», сказал он.
По его словам, важным для карабахского процесса является и религиозный фактор. Он отметил, что изменились подходы мира в отношении ряда проблем, и стало уделяться больше важности христианскому фактору, из чего исходит, что атмосфера вокруг Армении и Нагорного Карабаха стала положительной.
«Поняли, что есть более важные ценности, чем нефть и газ, а это вселяет надежду», - сказал Г.Арутюнян, приведя в пример прецедент Южного Судана.
«Ни для кого не секрет, что отделение христианского Судана является американским проектом. То же самое можно наблюдать в Европе. Мы наблюдаем, что европейцы сегодня больше склоняются к христианству, что улучшает атмосферу вокруг Карабаха, к христианской нации, которая хочет самоопределиться, как Судан», отметил он.