Թուրքիան և Մեծ Բրիտանիան մտադիր են ռազմական համաձայնագիր կնքել
Թուրքիայի և Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունները համատեղ բանակցություններ են վարում` համատեղ ուսումնավարժանքների և փորձի փոխանակում իրականացնելու համար ռազմական համաձայնագրի ստորագրման շուրջ:
Համաձայնագիրն ընդգծում է Մեծ Բրիտանիայի ձգտումը կարգավորել ռազմական հարցերում եվրոպական երկրների հետ համագործակցությունը` ռազմական բյուջեի բյուջետային դոտացիաները կրճատելու ֆոնին: Այդ մասին, համաձայն ՌԲԿ Ուկրաինայի, հաղորդում է The Wall Street Journal-ը` վկայակոչելով իր աղբյուրներին:
Հիշեցնենք, 2010թ.-ի հոկտեմբերին, Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն ընդունել է որոշում` մոտակա 4 տարիների ընթացքում երկրի ռազմական բյուջեի ֆինանսավորումը կրճատել 7,5 տոկոսով:
Մեծ Բրիտանիան հույս ունի վերանայել հուշագիրը, որը ստորագրվել է երկու երկրների կառավարությունների միջև` Թուրքիայի Եվրամիություն մուտք գործելու բանակցություններում համագործակցելու փոխհամաձայնության շուրջ:
Շատ բան կախված կլինի համատեղ զորավարժություններից, որոնց ընթացքում Մեծ Բրիտանիան հույս ունի Թուրքիայի տարածքում վարժել իր օդաչուներին, քանի որ Թուրքիայի տարածքը նման է Աֆղանստանի տարածքին:

Турция и Великобритания намерены подписать военный договор
Правительства Турции и Великобритания ведут совместные переговоры о подписании военного договора для принятия участия в совместных учениях и обмене опытом. Соглашение подчеркивает стремление Великобритании наладить сотрудничество со странами Европы в военных вопросах на фоне сокращения бюджетных дотаций в военный бюджет. Об этом, согласно РБК Украина, передает The Wall Street Journal со ссылкой на источники.
Напомним, в октябре 2010 г. правительство Великобритании приняло решение о сокращении финансирования военного бюджета страны на 7,5% в течение последующих четырех лет.
Великобритания надеется пересмотреть меморандум, подписанный между правительствами двух стран о взаимопонимании по сотрудничеству в переговорах по вступлению Турции в Европейский союз. Многое будет зависеть от проведения совместных боевых учений, в ходе которых Великобритания надеется тренировать своих пилотов на территории Турции, так как ее местность приближенно похожа на местность Афганистана.