Կ.Բեքարյան. Պատերազմի հավանականությունը նվազել է
Աստանայից հետո հնարավոր պատերազմի հավանականությունը նվազել է: Նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Եվրոպական ինտեգրացիա» կազմակերպության ղեկավար Կարեն Բեքարյանը:
«Աստանան այն հետաքրքիր հարթակն էր, որտեղ բոլորի նկրտումները, ցանկությունները, մարտավարությունները և ռազմավարությունը պետք է թեստավորվեին և իրենց հետագա զարգացումը ստանային: Համանախագահների կեցվածքը և հնգակողմ պայամանագիրը որոշակի զսպաշապիկի դեր ունեին Ադրբեջանի համար, որոնք էլ նվազեցրին պատերազմի հավանականությունը»,- ասաց Կ. Բեքարյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ այսօր տարածաշրջանում պատերազմ խրախուսող կողմ չկա: Հետևաբար, ըստ Բեքարյանի, Ադրբեջանն ունի բազմաթիվ ռիսկային գործոններ ոչ միայն մարտի դաշտում, այլ նաև միջազգային հանրության արձագանքի և նույնիսկ պատժի առումով:
Ամփոփելով իր խոսքը` վերլուծաբանը նշեց, որ տարածաշրջանում պատերազմի հավանականությունը, այնուամենայնիվ, զրոյական չէ:

Вероятность войны в Карабахе сократилась - Бекарян
Вероятность военного решения карабахского конфликта сократилась после саммита ОБСЕ в Астане, заявил председатель общественной организации «Европейская интеграция», политолог Карен Бекарян.
«Астана была интересной площадкой, где были протестированы желания, намерения, стратегия и тактика всех сторон, и получили развития. Позиция сопредседателей и пятистороннее соглашение сыграли роль смирительной рубашки для Азербайджана, в результате чего вероятность войны снизилась», - сказал К.Бекарян.
Он также отметил, что сегодня в регионе нет силы, выступающей за войну.
«Таким образом, возобновление боевых действий со стороны Азербайджана содержит много рисков, в том числе негативную реакцию международного сообщества и даже санкции», - сказал К.Бекарян, добавив при этом, что, тем не менее, вероятность войны не сведена к нулю.