ԼՂՀ պատմության և ներկայի մասին քննարկում` Վաշինգտոնում
Ինչպես հաղորդում են Վաշինգտոնում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցչությունից, այսօր` փետրվարի 17-ին, Ջորջ Մեյսոն համալսարանի Կոնֆլիկտների վերլուծության և կարգավորման ինստիտուտում (Institute for Conflict Analysis and Resolution, GMU) տեղի է ունենալու միջոցառում` նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պատմությանը, Ադրբեջանի հետ հակամարտության առաջացման պատճառներին, բանակցային ներկա փուլին և վերջնական խաղաղության հաստատման հնարավորություններին:
Նշենք, որ նախօրեին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանատունը` իր հովանավորության տակ գտնվող կազմակերպությունների հետ միասին, համառ ջանքեր է գործադրել այս միջոցառումը կասեցնելու համար` չխորշելով նաև հեղինակավոր Ինստիտուտի ղեկավարության վրա ճնշումներից: Թեև նրանց հաջողվել է միառժամանակ թյուրիմացություն ստեղծել, բայց Ներկայացուցչությունը Ինստիտուտի ղեկավարությանն է տրամադրել իր կարգավիճակի և գործունեության օրինականության վերաբերյալ անհրաժեշտ փաստաթղթեր, ինչից հետո խնդիրը հարթվել է:
Միջոցառմանը, որին ներկա են լինելու ինչպես Ջորջ Մեյսոն համալսարանի ուսանողներ, այնպես էլ դիվանագետներ տարբեր երկրներից, հանգամանալից ելույթ է ունենալու Վաշինգտոնում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Ռոբերտ Ավետիսյանը:

Washington to host discussion on Karabakh
The Institute for Conflict Analysis and Resolution, GMU, Washington on February 17 will host a discussion on the history of Nagorno Karabakh Republic, causes of conflict with Azerbaijan, current phase of negotiations and possibilities of establishing a stable peace in the future.
According to the NKR Office in Washington, Azerbaijan’s Embassy in U.S. together with pro-Azerbaijani organizations on February 16 attempted to hinder organization of the event, also by pressing the leadership of the Institute. Nevertheless, the NKR Office in Washington introduced documents testifying to legality of their status and activities, and the issue was settled.
Permanent Representative of NKR in Washington, Ambassador Robert Avetisyan will give a big speech during the open event.