ԼՂՀ պատմության և ներկայի մասին քննարկում` Վաշինգտոնում
Ինչպես հաղորդում են Վաշինգտոնում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցչությունից, այսօր` փետրվարի 17-ին, Ջորջ Մեյսոն համալսարանի Կոնֆլիկտների վերլուծության և կարգավորման ինստիտուտում (Institute for Conflict Analysis and Resolution, GMU) տեղի է ունենալու միջոցառում` նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պատմությանը, Ադրբեջանի հետ հակամարտության առաջացման պատճառներին, բանակցային ներկա փուլին և վերջնական խաղաղության հաստատման հնարավորություններին:
Նշենք, որ նախօրեին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանատունը` իր հովանավորության տակ գտնվող կազմակերպությունների հետ միասին, համառ ջանքեր է գործադրել այս միջոցառումը կասեցնելու համար` չխորշելով նաև հեղինակավոր Ինստիտուտի ղեկավարության վրա ճնշումներից: Թեև նրանց հաջողվել է միառժամանակ թյուրիմացություն ստեղծել, բայց Ներկայացուցչությունը Ինստիտուտի ղեկավարությանն է տրամադրել իր կարգավիճակի և գործունեության օրինականության վերաբերյալ անհրաժեշտ փաստաթղթեր, ինչից հետո խնդիրը հարթվել է:
Միջոցառմանը, որին ներկա են լինելու ինչպես Ջորջ Մեյսոն համալսարանի ուսանողներ, այնպես էլ դիվանագետներ տարբեր երկրներից, հանգամանալից ելույթ է ունենալու Վաշինգտոնում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Ռոբերտ Ավետիսյանը:

В Вашингтоне пройдут посвященные Карабаху обсуждения
В Институте по изучению и урегулированию конфликтов Университета Джорджа Мейсона, Вашингтон, (Institute for Conflict Analysis and Resolution, GMU) сегодня, 17 февраля, пройдет мероприятие, посвященное истории Нагорно-Карабахской Республики, причинам конфликта с Азербайджаном, нынешнему этапу переговоров и возможностям установления прочного мира в будущем.
Как сообщили в постоянном представительстве НКР в Вашингтоне, посольство Азербайджана в США совместно с проазербайджанскими организациями вчера попыталось пресечь проведение сегодняшнего мероприятия, не гнушаясь также применения давления на руководство авторитетного Института.
«Хотя им и удалось на некоторое время ввести их в заблуждение, однако постоянное представительство НКР предоставило руководству Института необходимые документы, свидетельствующие о законности статуса и деятельности, после чего проблема была решена», - сообщили в представительстве.
В открытом мероприятии с обширной речью выступит постоянный представитель НКР в Вашингтоне, посол Роберт Аветисян.