Վաշինգտոնում կայացել է Քլինթոն-Վաշաձե հանդիպումը
Նախօրեին Վաշինգտոնում կայացել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի և Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Գրիգոլ Վաշաձեի հանդիպումը:
Պետքարտուղարը հայտարարել է, որ ուրախ է գործընկերոջն ու ընկերոջը ողջունել ամերիկյան դիվանագիտական գերատեսչությունում և նշել է, որ ԱՄՆ-ն հակված է կայուն համագործակցության Վրաստանի հետ և այդ երկու երկրները շատ հարցեր ունեն քննարկելու, ինչպես նաև շատ ընդհանուր մտահոգություններ և ընդհանուր արժեքներ ունեն, գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Ինչպես ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավարը, Վրաստանն ԱՄՆ կողմից պաշտոնապես դիմում չի ստացել իր տարածքում ՀՕՊ համակարգի ռադար տեղադրելու մասին:
«Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, ապա մենք կողմ ենք ԱՄՆ-ի հետ ցանկացած համագործակցության: Պաշտոնական դիմում մենք չենք ստացել: Երբ այն կլինի, այն ժամանակ էլ կխոսենք»,- euronews-ի համաձայն` ասել է նա:

Состоялась встреча госсекретаря США с главой МИД Грузии
В Вашингтоне накануне состоялась встреча госсекретаря США Хиллари Клинтон и министра иностранных дел Грузии Григола Вашадзе.
Госсекретарь заявила, что рада приветствовать коллегу и друга в американском дипломатическом ведомстве и отметила, что США привержены крепким отношениям с Грузией и у этих двух стран много вопросов для обсуждения, много общих озабоченностей и общих ценностей, пишет «Комсомольская правда».
Как сообщил ИТАР-ТАСС глава МИД Грузии, Грузия не получала официальных обращений со стороны США о размещении на ее территории радара системы ПРО.
«Что касается Грузии, то мы за всякое сотрудничество с Соединенными Штатами, в том числе за военное сотрудничество. Официального обращения к нам не было. Когда оно поступит, тогда и поговорим», – согласно euronews, сказал он.