ԵԱՀԿ պլանային դիտարկումն անցել է ըստ սահմանված գրաֆիկի
Փետրվարի 18-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում` Հադրութի ուղղությամբ:
ԼՂՀ ԱԳՆ փոխանցմամբ` ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Քրիստո Քրիստովը (Բուլղարիա), Վիլյամ Պրայորը (Մեծ Բրիտանիա) և Ժասլան Նուրտազինը (Ղազախստան):
Հակառակ կողմից դիտարկման խումբը գլխավորում էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը:

OSCE monitoring has passed in accordance with schedule
On February 18, in accordance with the earlier achieved agreement with the NKR authorities the OSCE mission conducted а regular monitoring of the line of contact of Nagorno Karabakh and Azerbaijani Armed Forces in the Hadrut direction, NKR MFA press service said.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was held by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Hristo Hristov (Bulgaria), William Pryor (Great Britain) and Zhaslan Nurtazin (Kazakhstan).
From the opposite side, the monitoring group was headed by Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk.
The monitoring passed in accordance with the planned schedule. No violation of ceasefire regime was registered.