«Վահրամ Պետրոսյանը թող գնա Ադրբեջանում ստեղծագործի»
«Վահրամ Պետրոսյան ինքնակոչ կոմպոզիտորը հայտարարում է, որ իր էության մեջ ադրբեջանական երաժշտություն է նստած, Սայաթ-Նովան ադրբեջանցի է, որ հայ աղջիկների էությունը պորտապարն է: Երևի իր մայրը տանը պորտապար է պարել, դրա համար է ասում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա նշեց, որ հայ իրականության մեջ բացասական արձագանք գտած «պետրոսյանական» այս հայտարարություններն ադրբեջանական ողջ մամուլում մեծ տառերով են գրում:
Քաղաքագետը զարմացած է, որ թույլ է տրվում նման մարդիկ ստեղծագործեն Հայաստանում ու նման քարոզչություն իրականացնեն:
«Պատերազմը միայն զենքով իրար դեմ կրակել չի ներառում, այն ներառում է նաև մշակութային քարոզչությունը: Նման տգետների միջոցով փորձում են հայ հասարակության զգոնությունը թուլացնել, սա հարված է: Հասարակությունը պետք է ավելի զգոն վերաբերվի»,- ասաց Հ.Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա հավելեց, որ եթե Պետրոսյանի էության մեջ ադրբեջանցի կա, «թող գնա Ադրբեջանում ստեղծագործի»:
Ասուլիսիսին ներկա տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Վահրամ Միրաքյանը նկատեց, որ Ադրբեջանական լոբբինգն իրականացնող մի քանի խումբ կա` գումար ստացողներ և քարոզչություն իրականացնողներ, և «տգետների խումբ, որի մեջ մտնում է և Վահրամ Պետրոսյանը»:
«Արևելյան մշակույթ կա, բայց մեզ հասել է արևելյան թափթփուկ մշակույթի մասը: Այժմ, կարծես, ավելի շատ ավտոմատ մեխանիզմ է ստեղծվել ապամշակույթը զարգացնելու համար: Ապամշակութային երևույթներն ավելի են զարգանում, քան ազգային երաժշտությունը»,- ասաց Վ.Միրաքյանը:

“Vahram Petrosyan is an imposter composer who states that the Azerbaijani music is in his nature, Sayat-Nova is Azeri and as if the Armenian girls are belly dancers by their nature. Perhaps his mother dances a belly dance at home, if he says so,” said political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan at the meeting with the journalists.
He mentioned that these "Petrosyan style" statements in Armenian reality have found a negative response while the Azerbaijani press writes these statements in great letters.
The political scientist is surprised that such people are allowed to create in Armenia and implement such kind of propaganda.
“War is not only a shooting at each other by weapons, it also includes cultural propaganda. They are trying to weaken the vigilance of the Armenian public by such ignorant people, it is a hit. Society should be more vigilant,” H. Melik-Shahnazaryan said.
He added that if Petrosian is Azerbaijani in his nature then, “Let him go and create in Azerbaijan”.
An expert in information security Vahram Mirakyan who was present at the meeting noticed that there are several groups that realize the Azerbaijani lobby, one gets the money, the other realizes the propaganda and one is “a group of ignorant people in which included also Vahram Petrosyan.”
“There exists Eastern culture, but we have got the offal of that culture. Now there is a kind of automatic mechanism established for developing the anti-culture. The anti-cultural things develop more than the national music," V. Mirakyan said.