Փետրվարի 20-ին Արցախի վերածննդի օրն է
Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իր անունից շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը:
Ինչպես հայտնեցին ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, նախագահ Սահակյանի ուղերձում ասված է.
«Փետրվարի 20-ը 23 տարի առաջ արցախցիների կյանքում նշանավորվեց որպես համազգային միասնության ու ազատատենչ ոգու վերածննդի սկիզբ և դարձավ հիրավի համաժողովրդական տոն: Այդ օրը մենք ի լուր աշխարհի հայտարարեցինք սեփական հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու, ինքնիշխան ու ժողովրդավարական պետություն կառուցելու մեր վճռականության մասին: Դա մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության կոչ էր, խաղաղ, արդար և օրինական պահանջ` համահունչ միջազգային հիմնարար նորմերին ու սկզբունքներին:
Մեր անցած ուղին ծանր էր ու դժվարին: Արցախը հայտնվեց մեզ պարտադրված պատերազմի բովում, որը դարձավ բազում ավերածությունների ու զոհերի պատճառ: Հանուն մեր ազգային-ազատագրական պայքարի իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հայ ժողովրդի լավագույն զավակները: Հավե~րժ փառք ու պատիվ նրանց:
Այսօր Արցախում կայուն հիմք է ստեղծված հաստատուն քայլերով առաջ ընթանալու համար: Մեր նպատակը տնտեսության հետևողական զարգացումն է, պաշտպանունակության շարունակական ամրապնդումը, մարդկանց կենսապայմանների բարելավումը, ժամանակակից ու բարգավաճող պետության կառուցումը: Մենք ի զորու ենք լուծել մեր ժողովրդի առջև ծառացած բոլոր խնդիրները` միշտ վառ պահելով 1988-ի ոգին:
Թանկագին արցախցիներ, մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք: Թող հաջողությունն ուղեկցի ձեզ` ձեր բոլոր ձեռնարկումներում»:

Artsakh marks Revival Day on February 20
On behalf of the republic's authorities and myself I cordially congratulate you on this very dear and memorable holiday – the Artsakh Revival Day.
23 years ago the twentieth of February was marked in the lives of Artsakh people as the beginning of the revival of nationwide unity and freedom-loving spirit becoming a truly national holiday. On this very day we announced to the world our resoluteness to live freely and independently in our own soil and to build a sovereign and democratic state. It was an appeal to protect human rights and liberties, a peaceful, just and legal claim corresponding to the fundamental norms and principles of international law.
Our path has been hard and difficult. Artsakh found itself in the thick of the imposed war that brought about heavy destructions and numerous victims. The best sons of the Armenian people sacrificed their lives for our national liberation movement. Eternal glory and honor to them! Today in Artsakh we have a reliable basis for steady progress. Our goal is stable development of the economy, continuous strengthening of the defensive capacity, raising living conditions of the people, building modern and prosperous state. We are able to solve all the issues our people face always keeping bright the soul of 1988.
Dear people of Artsakh,
I once again congratulate all of you and wish peace, robust health and all the best. Let success accompany you in all your undertakings!”