«ԼՂՀ-ն բաց է Ադրբեջանի հետ կառուցողական երկխոսության համար»
Փետրվարի 17-ին Միացյալ Նահանգներում ԼՂՀ Մշտական Ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը դասախոսություն է կարդացել Վաշինգտոնի Ջորջ Մեյսոն համալսարանի Հակամարտությունների վերլուծության և կարգավորման ինստիտուտում:
«ԼՂՀ-ն բաց է Ադրբեջանի հետ կառուցողական երկխոսության համար», - նշել է Ռ.Ավետիսյանը և հույս հայտնել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը վերջիվերջո կառուցողական դիրքորոշում կորդեգրի, ինչը միայն հնարավոր կդարջնի կարգավորումը:
Միջոցառումը, որը վարել է Ինստիտուտի տնօրեն պրոֆ. Անդրեա Բարտոլին, կենտրոնացել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կայացման իրավական, քաղաքական և հումանիտար կողմերի, ինչպես նաև Արցախի ձեռքբերումների և զարգացման հեռանկարների վրա:
Իր ելույթում Ռ.Ավետիսյանը անդրադարձել է ԼՂՀ կազմավորման պատմությանը, իրավական ասպեկտներին և այն մարտահրավերներին, որոնք կանգնած են նորանկախ ժողովրդավարության առջև:
Ելույթից հետո ԼՂՀ դիվանագետը պատասխանել է ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերվել են հակամարտության տարբեր ասպեկտներին: Եզրափակելով հանդիպումը` Արցախի պատվիրակը վերահաստատեց հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ իր երկրի հանձնառությունը և ընդգծեց, որ կոնֆլիկտի հանգուցալուծումը կարող է երկարաժամկետ լինել, միայն եթե հաշվի առնվի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ինքնիշխան գոյության փաստը:

НКР открыта для конструктивного диалога с Азербайджаном
Нагорно-Карабахская Республика открыта для конструктивного диалога с Азербайджаном, заявил постоянный представитель НКР в США Роберт Аветисян, выступая на днях с лекцией в Институте анализа и урегулирования конфликтов (ICAR) университета Джорджа Мейсона в Вашингтоне.
При этом Р.Аветисян подчеркнул, что урегулирование конфликта возможно только в случае конструктивного подхода руководства Азербайджана.
На мероприятии под председательством директора института Андреа Бартоли, было уделено внимание правовым и гуманитарным аспектах формирования НКР, а также достижениям и перспективам развития республики.
Р.Аветисян обратился в своем выступлении к истории формирования НКР, историческим аспектам и вызовам, которые стоят перед провозгласившей независимость демократической республикой.
После выступления дипломат НКР ответил на вопросы присутствующих, касающиеся различных аспектов конфликта. Подводя итоги, посол НКР вновь подтвердил готовность своей страны урегулировать конфликт мирным путем и подчеркнул, что решение конфликта может быть долгосрочным, только если будет принят во внимание факт существования суверенной республики Нагорный Карабах.