Թուրքական ընկերությունը Վրաստանում 3 ՀԷԿ կկառուցի
Թուրքիայի և Վրաստանի էներգետիկայի նախարարներ Թաներ Յըլդըզը և Ալեքսանդր Խետագուրին, ինչպես նաև թուրքական էներգետիկ «Աղաօղլու» ընկերության ղեկավար Ալի Աղաօղլին փետրվարի 19-ին Վրաստանում 3 ՀԷԿ-երի կառուցման մասին արձանագրություն են ստորագրել:
«Աղաօղլու»-ն ՀԷԿ-եր կկառուցի Փարավանի գետի վրա, և դրանց տարեկան արտադրանքը կհասնի 277 մլն կՎտԺ էլեկտրաէներգիայի: Շինարարական աշխատանքները, ինչպես սպասվում են, կտևեն 4 տարի, հաղորդում է «Կովկազսկի ուզել»-ը:
Ստորագրման արարողությունից հետո ելույթի ժամանակ Իյիլդիզը հայտարարել է, որ Վրաստանը յուրահատուկ դիրք ունի էներգետիկ հատվածում: Մատնանշելով Վրաստանում թուրքական ներդրողների հետաքրքրությունը` Իյիլդիզն ասել է, որ նրանք մտադիր են բավականին ներդրում ունենալ հիդրոէլեկտրակայանների և արտադրական գծերի շինարարության մեջ:
Վրացի նախարար Խետագուրին իր հերթին նշել է, որ Թուրքիան, որն իր երկրի համար եղել է քաղաքական գործընկեր, այժմ դարձել է նաև էներգետիկ գործընկեր: Խետագուրին պատմել է, որ հիդրոէլեկտրակայանների շինարարությունը կսկսվի հաջորդ տարի նրանից հետո, երբ կլուծվի տեխնիկական ենթակառուցվածքների խնդիրը, հաղորդում է «Գրուզիա օնլայն»-ը:

Турецкая компания построит в Грузии три ГЭС
Министры энергетики Турции и Грузии Танер Йылдыз и Александр Хетагури, а также глава турецкой энергетической компании «Агаоглу» Али Агаоглу подписали 19 февраля протокол о строительстве трех гидроэлектростанций в Грузии.
«Агаоглу» построит электростанции на реке Паравани, а их годовая производственная мощность достигнет 277 млн. кВт-ч. Строительные работы, как ожидается, займут четыре года, сообщает Кавказский узел.
Выступая после церемонии подписания, Йылдыз заявил, что у Грузии уникальное положение в энергетическом секторе. Указывая на интерес турецких инвесторов в Грузии, Йылдыз сказал, что они намерены внести значительный вклад в строительство гидроэлектростанций и производственных линий.
Грузинский министр Хетагури в свою очередь отметил, что Турция, которая была политическим партнером для его страны, теперь стала еще и энергетическим партнером. Хетагури рассказал, что строительство гидроэлектростанций начнется в следующем году, после того, как будут завершены работы по технической инфраструктуре, сообщает «Грузия online».