Թուրքական ընկերությունը Վրաստանում 3 ՀԷԿ կկառուցի
Թուրքիայի և Վրաստանի էներգետիկայի նախարարներ Թաներ Յըլդըզը և Ալեքսանդր Խետագուրին, ինչպես նաև թուրքական էներգետիկ «Աղաօղլու» ընկերության ղեկավար Ալի Աղաօղլին փետրվարի 19-ին Վրաստանում 3 ՀԷԿ-երի կառուցման մասին արձանագրություն են ստորագրել:
«Աղաօղլու»-ն ՀԷԿ-եր կկառուցի Փարավանի գետի վրա, և դրանց տարեկան արտադրանքը կհասնի 277 մլն կՎտԺ էլեկտրաէներգիայի: Շինարարական աշխատանքները, ինչպես սպասվում են, կտևեն 4 տարի, հաղորդում է «Կովկազսկի ուզել»-ը:
Ստորագրման արարողությունից հետո ելույթի ժամանակ Իյիլդիզը հայտարարել է, որ Վրաստանը յուրահատուկ դիրք ունի էներգետիկ հատվածում: Մատնանշելով Վրաստանում թուրքական ներդրողների հետաքրքրությունը` Իյիլդիզն ասել է, որ նրանք մտադիր են բավականին ներդրում ունենալ հիդրոէլեկտրակայանների և արտադրական գծերի շինարարության մեջ:
Վրացի նախարար Խետագուրին իր հերթին նշել է, որ Թուրքիան, որն իր երկրի համար եղել է քաղաքական գործընկեր, այժմ դարձել է նաև էներգետիկ գործընկեր: Խետագուրին պատմել է, որ հիդրոէլեկտրակայանների շինարարությունը կսկսվի հաջորդ տարի նրանից հետո, երբ կլուծվի տեխնիկական ենթակառուցվածքների խնդիրը, հաղորդում է «Գրուզիա օնլայն»-ը:

Turkish and Georgian energy ministers, as well as the head of a leading Turkish energy company signed Saturday a protocol for the construction of three hydroelectric power plants in Georgia, Anadolu Agency reported.
Turkish Energy & Natural Resources Minister Taner Yildiz, Georgian Energy Minister Alexander Khetaguri and Agaoglu Group's chairman Ali Agaoglu put their signatures under the protocol during a ceremony held in Georgia's Batumi.
Speaking after the signing ceremony, Yildiz said Georgia had a unique position in the energy sector. Pointing to Turkish investors' interest in Georgia, Yildiz said Turkish entrepreneurs aimed at making a remarkable contribution to the construction process of hydroelectric power plants and production lines in this country.
Georgian Minister Khetaguri said in his part that Turkey, which was a political partner for Georgia, had now become an energy partner. Khetaguri said construction of the hydroelectric power plants would start next year, after technical infrastructure work was completed.
Delivering a speech, Turkish businessmen Agaoglu noted that his company was proud to make such an investment in Georgia. "We are encouraged by our government's desire and determination to support Turkish investors," he said.