Միջազգային հանրությունը կպատժի Կադաֆիի ռեժիմին
ԱՄՆ-ն հայտարարել է Լիբիայի հանդեպ միակողմ պատժամիջոցներ մտցնելու մասին և դադարեցնում է Տրիպոլիում իր դեսպանատան գործունեությունը: Բացի այդ, ըստ Բի-բի-սի-ի, ԱՄՆ-ն պատրաստակամություն է հայտնել սատարել Մուամար Կադաֆիի ռեժիմի դեմ կիրառվող նախաձեռնություններին:
ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հայտարարել է Լիբիայում ճգնաժամի վերացման նպատակով կոնկրետ գործողությունների անհրաժեշտության մասին: Նա նշել է, որ զոհերի թիվը գերազանցում է հազարը:
Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդ են ներկայացրել բանաձևի նախագիծ, որտեղ լիբիական ուժային կառույցների գործողությունները անվանվում են «մարդկության դեմ իրագործված հանցագործություն»: Նրանք առաջարկում են էմբարգո կիրառել Լիբիա զենքի մատակարարման վրա և սառեցնել օտարերկրյա բանկերում լիբիական առաջնորդների ակտիվները` արգելելով նրանց մուտքը այլ երկրներ:
Լիբիայում իրադարձությունների շուրջ իր մտահոգությունն է հայտնել նաև ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը` կոչ անելով լիբիական իշխանություններին դադարեցնել ուժի կիրառումը:
Ինչպես գրում է Daily Telegraph-ը, վկայակոչելով ԳԴՀ ԱԳՆ-ում իր աղբյուրներին, ԵՄ անդամ-պետությունների դիվանագետները համաձայնեցրել են Մուամար Կադաֆիի ռեժիմի դեմ իրականացվելիք միջոցները: Այդ միջոցներից են Լիբիայի ղեկավարների` ԵՄ մուտք գործելու արգելքը, զենքի և զինամթերքի էմբարգոն և բանկային հաշիվների սառեցումը:

Международное сообщество намерено наказать режим Каддафи
США объявили о введении односторонних санкций против Ливии и приостанавливают деятельность своего посольства в Триполи, а также поддержат многосторонние инициативы, направленные против режима Муаммара Каддафи, сообщает Би-би-си.
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун заявил о необходимости конкретных действий по разрешению кризиса в Ливии. Он оценивает количество жертв не менее чем в тысячу человек.
Великобритания и Франция внесли в Совет Безопасности ООН проект резолюции, в котором действия ливийских силовых структур называются "преступлениями против человечности" и предлагается ввести эмбарго на поставку в Ливию оружия, заморозить зарубежные активы ливийских лидеров и запретить им въезд в другие страны.
Президент России Дмитрий Медведев в пятницу также призвал ливийское руководство прекратить применение силы.
Согласно источнику, дипломаты стран-членов ЕС согласовали меры против режима ливийского лидера Муаммара Каддафи, сообщила Daily Telegraph со ссылкой на источники в МИД ФРГ.
По данным издания, меры, которые будут официально введены в начале будущей недели, включают в себя эмбарго на поставки в Ливию любых изделий и материалов, которые могут использоваться в военных целях, запрет на въезд в Евросоюз руководящих деятелей режима и замораживание их банковских активов.